Projekt elektronických preukazov sa posudzuje podľa nových pravidiel

Ilustračné foto Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 16. decembra (TASR) - Projekt elektronických preukazov poistenca patrí k prvým, ktoré sú posudzované v súlade s novou strategickou architektúrou verejnej správy a pravidlami v pripravovanej Národnej koncepcii informatizácie verejnej správy. Výsledkom by malo byť vybudovanie kvalitných projektov s reálnym prínosom pre občanov, podnikateľov a verejnú správu.

Architektonická kancelária verejnej správy (AKVS) Ministerstva financií SR (MF SR) navrhla dopracovanie štúdie uskutočniteľnosti projektu elektronických preukazov poistenca (ePP). Ako uviedla pre TASR Lucia Fábryová z AKVS, súčasná existujúca štúdia nedáva jasnú odpoveď na to, z akého dôvodu sa nepočíta s využitím existujúcej technológie elektronických občianskych preukazov (eID) pre potreby eHealth-u.

Ministerstvo zdravotníctva SR je momentálne na začiatku tohto procesu. Podstatné je zabezpečiť, aby každý poistenec mal v relatívne krátkom čase k dispozícii prístup k elektronickým službám zdravotníctva. Situáciu podľa Fábryovej je možné vyriešiť rôznymi spôsobmi. Napríklad spoľahnúť sa na občiansky preukaz s čipom, upraviť legislatívu, aby bolo možné zrýchliť distribúciu elektronických občianskych preukazov, a zabezpečiť aktiváciu autentifikačných funkcií na preukazoch.

Pri takomto riešení sa bude potrebné sústrediť najmä na skupiny, ktoré nemajú občianske preukazy s čipom. Príkladom sú deti do 15 rokov a poistení cudzinci. Ak by bol zvolený len občiansky preukaz s čipom, je potrebné vyriešiť životné situácie, keď je použitie tohto preukazu problematické. Napríklad ak sa dieťa ocitne bez rodičov a je potrebné zabezpečiť jeho zdravotnú starostlivosť. Môže sa tak stať pri návšteve príbuzných alebo v letnom tábore. Problémom pri využití občianskeho preukazu je tiež otázka seniorov v ústavnej starostlivosti, ktorí potrebujú pravidelný prísun liekov.

Prípadná realizácia tohto projektu bude tiež podmienená plným využitím už dostupných nástrojov v rámci modulu úradnej komunikácie MF SR aj Ministerstva vnútra SR, ktoré zaručia aplikáciu princípu jedenkrát a dosť, ktorý dnes v štúdii absentuje. To znamená, že jednotlivé úrady by nemali žiadať od občanov duplicitne tie isté údaje. Zabezpečí sa tak integrácia na dátovej úrovni so všetkými relevantnými systémami a zároveň by sa malo umožniť prepojenie s ostatnými systémami zdravotného poistenia krajín EÚ.

Prístup k problematike eID a ePP je v Európe rôzny. Vo Fínsku majú právo rozhodnúť sa, či bude občan pristupovať k eHealth prostredníctvom ePP, alebo sa certifikát nahrá na eID kartu. Dve kartičky majú v Poľsku, Rakúsku, Nemecku, či vo Francúzsku. Naopak, riešenie jednej karty si zvolili v Estónsku, Belgicku či Dánsku.

Architektonická kancelária verejnej správy sa stotožnila s hlavným cieľom projektu - zabezpečiť pre občanov dôveryhodnú autentifikáciu pre prístup k zdravotnej dokumentácii. Víta tiež snahu ministerstva zdravotníctva o aktívne vyriešenie tohto problému. Nájdenie najlepšieho riešenia však bude vyžadovať dôsledné zváženie alternatív a využitie nových technológií, ktoré sú už dnes dostupné. Je dôležité hľadať cenovo efektívne a praktické riešenia a pri posudzovaní alternatív vychádzať z najlepších skúseností ostatných krajín EÚ a analyzovať ich dosahy.

"Odborná diskusia, ktorá sa v týchto dňoch rozbehla, môže pomôcť s lepším nastavením projektu. Oceníme, ak ďalšie návrhy budú v súlade s celkovou koncepciou informatizácie a strategickou architektúrou verejnej správy," uzatvára Fábryová

pe von

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.