BAJÁNKOVÁ: Zásady navrhnuté Vankom zavázajú vysoký európsky štandard

Na snímke predsedníčka Súdnej rady Jana Bajánková, archívne foto Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 16. decembra (TASR) – Predsedníčka Súdnej rady SR Jana Bajánková bude na tohtotýždňovom zasadnutí podporovať prijatie návrhu Zásad sudcovskej etiky, ktorý vytvoril podpredseda rady Ján Vanko. Bajánková to potvrdila TASR.

"Ide o kvalitný návrh, ktorého súčasťou sú priame odkazy na najvýznamnejšie zahraničné dokumenty z hľadiska sudcovskej etiky," skonštatovala. Zdôraznila, že dokument, ktorý zverejnila jej kancelária, je stále návrhom, o ktorom ešte len bude rokovať a rozhodovať Súdna rada SR ako kolektívny orgán.

Navrhované znenie podľa Bajánkovej obsahuje rozsiahle interpretačné pravidlá, ktoré vychádzajú z medzinárodne overených najlepších skúseností. "Predložený návrh Zásad sudcovskej etiky tak aj v tejto oblasti zavádza vysoký európsky štandard," domnieva sa Bajánková.

Preberajú sa ním podľa nej pravidlá obsiahnuté v dokumente Výboru ministrov Rady Európy, v Londýnskej deklarácii Európskej siete súdnych rád či v Magne charte sudcov schválenej Poradnou radou európskych sudcov. "Tieto dokumenty sa vďaka priamemu odkazu de facto stanú súčasťou kódexu, keďže sa z nich bude musieť v konkrétnych prípadoch vychádzať pri interpretácii a aplikácii jednotlivých zásad," ocenila Bajánková.

Návrh Zásad sudcovskej etiky sa podľa šéfky Súdnej rady SR hlási aj k doterajším domácim kódexom - Etickému kódexu Združenia sudcov Slovenska z roku 1999 a v súčasnosti stále platným zásadám sudcovskej etiky schválených Radou sudcov Slovenskej republiky z roku 2001.

Bajánková zdôraznila, že široká formulácia jednotlivých zásad a prevzatie zahraničných prameňov je dôležité, nakoľko porušenie zásad sudcovskej etiky predstavuje v zmysle zákona disciplinárne previnenie, za ktoré môže disciplinárny senát uložiť disciplinárne opatrenie. "Preto je žiaduce, aby sa pri aplikácii a interpretácii týchto zásad vychádzalo z osvedčených európskych dokumentov a princípov, ktoré sú v nich obsiahnuté," uviedla.

V praxi to bude podľa nej znamenať aj to, že členovia disciplinárnych senátov, ktorí v budúcnosti môžu riešiť prípady porušenia sudcovskej etiky, sa budú musieť s týmito prameňmi podrobne oboznámiť.

Členovia rady by mali na dvojdňovom výjazdovom zasadnutí v Košiciach rokovať o dvoch návrhoch. V komisii zriadenej na prípravu Zásad sudcovskej etiky totiž došlo k názorovému stretu. Okrem zverejneného stručnejšieho návrhu podpredsedu rady Jána Vanka, vypracovala predsedníčka komisie Elena Berthotyová podrobnejší návrh.

Jadrom sporu je okrem rozsahu zásad aj otázka, kto bude posudzovať, či došlo k porušeniu sudcovskej etiky. Vanko navrhuje, aby to mali na starosti sudcovské rady pri jednotlivých súdoch. Berthotyová presadzuje vznik jednej Etickej komisie.

Vankov návrh kritizovala mimovládna organizácia Via Iuris. Na členov rady sa obrátila písomne s výzvou, aby ho neschválili. Via Iuris je presvedčená, že navrhnuté zásady by mali byť prepracované vo viacerých dôležitých častiach. Hlavnou výhradou organizácie je, že sú obsahovo nedostatočné a nešpecifické.

Via Iuris vyčíta, že návrh obsahuje dokonca menší počet zásad ako platný etický kódex sudcov z roku 2001. "Napríklad úprava nezávislosti sudcu, nestrannosti, slobody prejavu sudcu a publicity sú upravené stručnejšie, prípadne v rovnakej miere ako doterajšia úprava," konštatovala organizácia v tlačovej správe.

Mimovládna organizácia podporila návrh na vznik Etickej komisie, pričom nesúhlasí, aby túto úlohu plnili sudcovské rady. "Dosiahnutie jednotného postupu je pri interpretácii a aplikácii takýmto počtom subjektov nemožné," uviedla.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.