Prokurátor opäť zrušil obvinenie voči primátorovi Liptovského Mikuláša

Na snímke primátor mesta Liptovský Mikuláš Ján Blcháč. Foto: TASR- Andrej Galica

Liptovský Mikuláš 24. decembra (TASR) - Okresná prokuratúra v Martine opätovne zrušila obvinenie primátora Liptovského Mikuláša Jána Blcháča pre prečin zneužívania právomocí verejného činiteľa v súvislosti so stavbou súkromného heliportu pri Liptovskej Ondrašovej. TASR o tom informoval Ján Sokolský, hovorca mesta Liptovský Mikuláš.

Policajný vyšetrovateľ vzniesol voči liptovskomikulášskemu primátorovi obvinenie v kauze heliportu prvýkrát v polovici októbra 2015, na konci októbra však prokurátor toto obvinenie zrušil. Dôvodom tohto postupu bola podľa hovorcu Krajskej prokuratúry v Žiline Matúša Harkabusa arbitrárnosť rozhodnutia vyšetrovateľa vyplývajúca z nedostatkov jeho odôvodnenia, pre ktoré bolo uznesenie v časti vznesenia obvinenia nepreskúmateľné. Druhýkrát obvinili Jána Blcháča na začiatku decembra.

"Je to pre mňa pekný darček k Vianociam. Zároveň verím, že týmto končí diskreditačná kampaň, ktorú proti mne dlhodobo vedú moji neprajníci a poškodzujú tak moje dobré meno, ako aj meno samotného mesta," reagoval na aktuálne rozhodnutie martinského prokurátora primátor Ján Blcháč.

Podľa medializovaných informácií by malo ísť o problém s mimosúdnou dohodou na 2,7 milióna eur, ktorú primátor podpísal s investorom heliportu na prelome januára a februára tohto roka. Ešte v júli ju však označili za neplatnú.

Investor heliportu Cyril Fogaš požiadal o začatie územného konania v roku 2011, posúdiť malo prípustnosť stavby civilného letiska vedľa akvaparku a obytnej zóny. Po tlaku dotknutých občanov zmenili mestskí poslanci v roku 2013 územný plán tak, aby výstavba heliportu v danej oblasti nebola možná. Po výmene primátorov v roku 2014 prejavil nový primátor Ján Blcháč vôľu s investorom diskutovať. Pri podpísaní mimosúdnej dohody investor prisľúbil, že od mesta nebude žiadať náhradu škody, ak mesto prijme opatrenia, ktoré realizáciu projektu dovolia. Mimosúdnu dohodu neskôr vyhlásili za neplatnú.

Stavebný úrad v Liptovskom Mikuláši na základe nového územného plánu výstavbu heliportu nepovolil. Proti jeho konaniu niekoľkokrát zasiahol nadriadený žilinský orgán, ktorý rozhodol v prospech investora. Konanie Okresného úradu v Žiline však napadol prokurátor a uložil mu konať v súlade so zákonom. Vo veci nakoniec rozhodoval až minister dopravy Ján Počiatek, podľa ktorého investor nemôže heliport pri Ondrašovej budovať. Voči rozhodnutiu ministra podal investor žalobu na Najvyššom súde SR.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.