Mestská knižnica v Bojniciach sa zatiaľ rušiť nebude

Ilustračné foto Foto: TASR/Henrich Mišovič

Bojnice 11. januára (TASR) - Príspevková organizácia (p. o.) mesta Bojnice - Mestská knižnica sa zatiaľ rušiť nebude. Uznesenia, ktoré sa okrem iného aj dotýkali tejto zmeny vo fungovaní mestských organizácií, nepodpísal primátor mesta František Tám (Smer-SD) ešte koncom novembra minulého roka. Zároveň dal ich zákonnosť preskúmať prokuratúre, tá jeho podnet v tomto období odložila.

Ako TASR informoval hovorca Krajskej prokuratúry v Trenčíne Marián Sipavý, Okresná prokuratúra v Prievidzi preskúmaním uznesení mestského zastupiteľstva, ktoré sa týkali zmeny vo fungovaní knižnice, zistila, že tieto obsahovo zodpovedajú ustanoveniu zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy. Zistila tiež, že pri ich schválení bol dodržaný postup podľa zákona o obecnom zriadení. "Prokuratúre neprináleží posudzovať dôvodnosť zrušenia príspevkovej organizácie," poznamenal v tejto súvislosti.

Mesto Bojnice, ako ozrejmil Tám, rešpektuje rozhodnutie Okresnej prokuratúry Prievidza. Poslanci sú už podľa jeho ďalších slov s rozhodnutím oboznámení, pričom prerokovanie záveru prokuratúry bude aj súčasťou najbližšieho mestského zastupiteľstva. "Záleží na poslancoch mestského zastupiteľstva, ako sa to bude ďalej vyvíjať, ako sa rozhodnú," poznamenal.

Uznesenia počítali so zrušením Mestskej knižnice a presunom jej kompetencií pod Kultúrne centrum, ako i vytvorením jedného ekonomického odboru pre všetky p. o. a rozpočtovej organizácie mesta - Zariadenia pre seniorov s účinnosťou od 31. marca tohto roka. Ide už o druhý návrh z radov nezávislých poslancov, ktorý mal priniesť zmeny do fungovania mestských organizácií. Prvý počítal so zrušením všetkých troch a vytvorením jednej s dvoma organizačnými zložkami. Aj tento návrh dal primátor preskúmať prokuratúre, ktorá skonštatovala, že je v rozpore so zákonom.

So zmenami v príspevkových organizáciách nesúhlasí len vedenie mesta, ale aj ich zamestnanci a časť obyvateľov, ktorí koncom septembra minulého roka spustili petíciu ešte proti prvému poslaneckému návrhu a naďalej v nej napriek zrušeniu pôvodného uznesenia pokračujú. V prípade, že zozbierajú potrebný počet podpisov, sú pripravení aj požiadať o vyhlásenie miestneho referenda, na ktoré potrebujú dovedna 1200 podpisov od Bojničanov. "Petíciu podpísalo zatiaľ 1100 občanov, čo je zatiaľ málo na vyhlásenie referenda," ozrejmil v tejto súvislosti Tám. Petíciou by sa mal zaoberať aj mestský parlament.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.