Lavrov bude rokovať v Budapešti najmä o hospodárskych vzťahoch

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov Foto: TASR/AP

Budapešť 24. mája (TASR) - Na pozvanie maďarského ministra zahraničných vecí Pétera Szijjártóa pricestuje v stredu do Budapešti ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Podľa spravodajského servera Privatbankar.hu bude so šéfom maďarskej diplomacie Péterom Szijjártóom rokovať v prvom rade o hospodárskych vzťahoch Ruska a Maďarska.

Szijjártó v tejto súvislosti uviedol, že stredajšiu Lavrovovu oficiálnu budapeštiansku návštevu dohodol premiér Viktor Orbán s ruským prezidentom Vladimirom Putinom 17. februára v Moskve. Šéf ruskej diplomacie má za úlohu dosledovať vývoj plnenia vzájomných zmlúv.

Ministri prerokujú vývoj vzájomnej hospodárskej spolupráce z pohľadu sankcií Európskej únie voči Rusku a z pohľadu ruskej reakcie na ne.

Podľa Szijjártóa sankcie výrazne negatívne ovplyvnili rusko-maďarské hospodárske vzťahy a vzájomnú výmenu tovaru, pritom však existujú i oblasti, ktorých sa sankcie nedotýkajú. Ako spresnil, ide o maďarské investície v Rusku v oblastiach strojárstva a potravinárskeho priemyslu. Ich posilnením bude možné spomaliť, prípadne zastaviť prepad týchto vzťahov, dodal maďarský minister.

Témou rokovaní budú aj medzinárodné procesy, v ktorých má Rusko dôležitú úlohu a ktoré majú výrazný vplyv na Európu - a v rámci nej aj na Maďarsko.

"Takým (procesom) je kríza v Sýrii, ktorej riešenie je predstaviteľné iba v rámci transatlanticko-ruskej spolupráce," konštatoval šéf maďarskej diplomacie.

V súvislosti s Ukrajinou Szijjártó zopakoval postoj Maďarska, podľa ktorého kľúčom k riešeniu konfliktu je aplikovanie dohôd z Minska.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.