Oficiálnym kandidátom SR na šéfa OSN je M. Lajčák

Slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. Foto: TASR/AP

Bratislava 25. mája (TASR) – Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák je jedenástym kandidátom na generálneho tajomníka Organizácie Spojených národov (OSN). Vláda dnes schválila jeho nomináciu na tento post a tak sa stal oficiálnym kandidátom Slovenska.

V súvislosti s druhým kandidátom sa skloňovalo meno Jána Kubiša. Teoreticky by sa ešte mohol stať kandidátom inej členskej krajiny, ak by ho nominovala, prakticky sa však takýto scenár v súvislosti s doterajšími skúsenosťami nepredpokladá.

O tom, kto by sa posadil na Lajčákovu ministerskú stoličku, ak by uspel, je ešte podľa zdroja z Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR predčasné hovoriť. O kontinuitu v prípade slovenského predsedníctva by sme sa však podľa neho nemali obávať, vzhľadom na to, že v rámci neho budú predsedať za jednotlivé komisie rezortní experti. Septembrové stretnutie ministrov zahraničných vecí EÚ bude viesť Miroslav Lajčák, keďže meno Pan Ki-Munovho nástupcu by svet mal poznať v októbri tohto roka, kedy bude predsedať Bezpečnostnej rade (BR) OSN Rusko.

Vlády členských štátov majú možnosť nominovať svojich kandidátov na generálnych tajomníkov OSN. Svoje nominačné listy posielajú predsedom Bezpečnostnej rady OSN a Valného zhromaždenia (VZ) OSN. Obaja predsedovia spoločne prijmú nomináciu vlády a informujú o tom členské štáty OSN.

BR OSN by sa podľa predbežných odhadov mala začať zaoberať voľbou v júni alebo v júli tohto roka. Jej členovia si budú vyberať z jednotlivých kandidátov dovtedy, kým nevzíde nominácia, ktorú Rada pošle VZ OSN. Spočiatku sa nerozlišujú hlasy stálych a nestálych členov, neskôr sa začínajú odlišovať farebne. Najviac zavážia hlasy stálych členov Rady, kompromis musia dosiahnuť najmä USA a Rusko.

Po prvý raz v histórii voľby generálneho tajomníka VZ OSN organizuje tzv. neformálne rozhovory. Deje sa tak na základe Rezolúcie č. 321, ktorú schválilo zhromaždenie v septembri 2015. Prvé neformálne rozhovory sa konali 12.-14. apríla tohto roka v New Yorku. Podstúpili ich kandidáti, ktorých vlády už oficiálne predložili ich nomináciu. Počas rozhovoru dostávali otázky od členských štátov na rôzne témy.

V druhom kole, ktoré sa bude konať 7. júna v tom istom meste, vystúpi už aj slovenský kandidát Miroslav Lajčák. Každý kandidát má desať minút na úvodný prejav, v rámci ktorého prezentuje svoju predstavu o budúcnosti organizácie a následne odpovedá na otázky členských štátov.

Nový generálny tajomník by mal vystriedať súčasného 1. januára 2017 a bude deviatym v poradí.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.