Opozičné zmeny v predpisovaní poistného a penále neprešli

Ilustračné foto Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 25. mája (TASR) - Sociálna poisťovňa nedostane možnosť, aby nemusela predpisovať poistné a penále, ak by bola suma dlžného poistného, prípadne penále v úhrne nižšia ako päť eur. Parlament totiž odmietol novelu zákona o sociálnom poistení z dielne SaS a OĽaNO-NOVA, ktorá mala túto možnosť zaviesť.

Opozícia chcela zmenou zákona odbúrať administratívu pri predpisovaní penále a dlžného poistného. "Dôvodom pre zavedenie tejto zmeny je aj to, že po siedmich rokoch od prijatia eura je nežiaduce, aby boli v právnych predpisoch nezaokrúhlené sumy," vysvetlili predkladatelia.

Opozícia neuspela ani s novelou zákona o dani z pridanej hodnoty, s ktorou chcela zmeniť aj Exekučný poriadok. Navrhovala viacero zmien, napríklad zavedenie inštitútu výpisu z kontrolného výkazu. Novela mala rozšíriť okruh exekučných titulov o tento výpis. "Tým sa zaručí expresná exekvovateľnosť nesplatených pohľadávok," uviedli predkladatelia.

Nazdávajú sa, že výpis z kontrolného výkazu vydaný daňovým úradom by poskytol hodnoverný dôkaz o výške dlhu, jeho splatnosti a postoji dlžníka k dlhu ako takému. "Ak daňový subjekt zašle daňovému úradu kontrolný výkaz, jednoznačne tým vyjadruje svoj akceptačný postoj k danej pohľadávke z hľadiska všetkých jej atribútov uvedených v kontrolnom výkaze," vysvetlili s tým, že súd by už danú pohľadávku nemusel potvrdzovať v platobnom rozkaze či rozsudku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.