Odsúdení Rusi požiadali o milosť, môžu ich vymeniť za Savčenkovú

Na snímke ukrajinská pilotka Nadija Savčenková Foto: TASR/AP

Kyjev/Moskva 25. mája (TASR) - Dvaja na Ukrajine odsúdení ruskí občania Alexandr Alexandrov a Jevgenij Jerofejev požiadali o milosť ukrajinského prezidenta Petra Porošenka. Rovnaký proces prebieha aj v prípade ukrajinskej pilotky Nadije Savčenkovej, ktorú väznia v Rusku, oznámila agentúra TASS.

Alexandrovov právny zástupca Valentin Rybin pre TASS uviedol, že jeho klient spoločne s Jerofejevom podal žiadosť o milosť. Ukrajinský prezident prostredníctvom Facebooku vyjadril pripravenosť žiadosti vyhovieť v záujme Savčenkovej prepustenia a jej návratu do vlasti.

Podľa Rybina súbežne prebieha v Rusku tá istá procedúra v prípade Savčenkovej. "Budúcnosť výmeny (Jerofejeva a Alexandrova za Savčenkovú) bude jasná do večera," povedal advokát.

Jeden z právnikov väznenej Ukrajinky Mark Fejgin v utorok uviedol, že sa ju snaží presvedčiť, aby podala žiadosť o milosť.

Savčenkovú v marci ruský súd odsúdil na 22 rokov väzenia za spoluúčasť na vražde dvoch rukých novinárov; ona sama akúkoľvek vinu odmieta a tvrdí, že ju do Ruska uniesli.

Oboch spomínaných ruských občanov, ktorých zadržali vlani na východe Ukrajiny údajne na prieskumnej vojenskej misii, odsúdil ukrajinský súd na 14 rokov väzenia. Podľa Kyjeva ide o príslušníkov ruskej armády. Moskva naopak nástojí na tom, že obaja Rusi boli na Ukrajine ako dobrovoľníci a v čase zadržania neboli v aktívnej službe.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.