Savčenková chce v parlamente pracovať v brannobezpečnostnom výbore

Nadija Savčenková (vľavo) a ukrajinský prezident Petro Porošenko počas prijatia 25. mája 2016 v Kyjeve. Foto: TASR/AP

Kyjev 26. mája (TASR) - V Rusku odsúdená a následne omilostená ukrajinská pilotka Nadija Savčenková má v úmysle zaradiť sa v ukrajinskom parlamente do výboru pre národnú bezpečnosť a obranu. Podľa agentúry Ukrinform o tom dnes informoval Ivan Kruľko, poslanec strany Vlasť, za ktorú bola do Najvyššej rady zvolená aj Savčenková.

Poslanec dodal, že Savčenková sa v stredu po návrate na Ukrajinu, po dvoch rokoch strávených vo väzbe v Rusku, stretla s prezidentom Petrom Porošenkom a následne aj so svojimi straníckymi kolegami.

"Nadija je tímový hráč,"
uviedol Kruľko, podľa ktorého sa Savčenková chce čo najskôr zapojiť do práce parlamentu, pričom sa chce stať členkou brannobezpečnostného výboru. "Myslím, že tam bude veľmi užitočná," poznamenal Kruľko pre televízny kanál 112 Ukrajina.

Savčenkovej advokát Mark Fejgin dnes na svojej facebookovej stránke napísal, že jeho mandantka zvoláva na piatok o 12.00 h (miestneho času) tlačovú konferenciu. Informovala o tom agentúra UNIAN.

O jej prepustení rozhodli Putin a Porošenko

Medializované tvrdenia, že dohoda o oslobodení bývalej ukrajinskej pilotky Nadije Savčenkovej bola dosiahnutá v rámci telefonátu lídrov tzv. normandskej štvorky, nezodpovedá skutočnosti. Pre agentúru TASS to dnes uviedol vysokopostavený ruský zdroj, ktorý si neželal byť menovaný.

Vysvetlil, že o prepustení Savčenkovej sa vyjednávalo už dlhší čas a rozhodnutie o tom prijali prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Petro Porošenko.

"Ostatní členovia normandskej štvorky (francúzsky prezident Francois Hollande a nemecká kancelárka Angela Merkelová) boli len informovaní o už prijatom rozhodnutí," spresnil zdroj.

Podľa neho realite nezodpovedajú ani vyhlásenia, že výmena Savčenkovej za dvoch ruských občanov, odsúdených na Ukrajine za teroristické aktivity na strane proruských separatistov, sa uskutočnila v rámci plnenia minských mierových protokolov.

Ruský prezident Vladimir Putin podpísal v stredu výnos o udelení milosti Savčenkovej, ktorá bola v Rusku odsúdená na 22 rokov väzenia za spoluúčasť na vražde dvoch ruských novinárov pôsobiacich na východe Ukrajiny.

O milosť pre ňu požiadali príbuzní oboch novinárov, a to z humanitárnych dôvodov a - ako uviedol Putin - v nádeji, že to prispeje k urovnaniu konfliktu na východe Ukrajiny.

V rovnaký deň sa uskutočnila výmena Savčenkovej za dvoch ruských občanov odsúdených na Ukrajine za teroristické aktivity po boku proruských separatistov v Donbase. Obaja odsúdení Rusi, Alexandr Alexandrov a Jevgenij Jerofejev, požiadali ukrajinského prezidenta Petra Porošenka o milosť. Ten ich žiadosti vyhovel.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.