Na mítingu P-T-S sa predstaví aj svetová rekordérka Wlodarczyková

Anita Wlodarczyková Foto: TASR/AP

Bratislava 26. mája (TASR) - Poľská kladivárka Anita Wlodarczyková bude hlavnou hviezdou 51. ročníka obnoveného medzinárodného atletického mítingu Pravda - Televízia - Slovnaft (P - T - S), ktorý v sobotu 4. júna v Šamoríne-Čilistove organizuje Slovenský atletický zväz (SAZ).

Svetová rekordérka (81,08 m) a jediná žena, ktorá prehodila 80 metrov, sa predstaví v novom komplexe popri dvojnásobnej vicemajsterke Európy Martine Hrašnovej a finalistke ME 2014 Nikoly Lomnickej. Tridsaťročná Wlodarczyková vlani ovládla všetkých svojich jedenásť súťaží vrátane MS v Pekingu, zásluhou čoho sa dostala do užšej trojčlennej nominácie na ocenenia Európska atlétka roka 2015 a Svetová atlétka roka 2015. V oboch tohtoročných štartoch utvorila svetový výkon roka, takže usporiadatelia očakávajú pokračovanie vzostupnej tendencie.

"Podujatie sa uskutoční po šesťročnej pauze na novom mieste. V Šamoríne-Čilistove sa dokončuje certifikovaný atletický štadión. Slovákom sa naskytne šanca súťažiť v kvalitnej konkurencii. Spomedzi domácich atlétov budú najväčším ťahákom majster sveta v chôdzi Matej Tóth, bežkyňa na 400 metrov Iveta Putalová, kladivár Marcel Lomnický či šprintérsky objav Ján Volko. Míting bude mať európsku i svetovú úroveň," povedal na štvrtkovej prezentačnej tlačovej konferencii prezident SAZ Peter Korčok.

Volko sa v behu na 100 metrov môže tešiť na lídra svetových tabuliek 2016, ktorým je Katarčan nigérijského pôvodu Femi Ogunode. Ten 22. apríla na Floride zabehol čas 9,91 sekundy, čím vyrovnal vlastný ázijský rekord z minulého roka.

Putalová na šamorínskom ovále, ktorý bude modrý rovnako ako na augustových olympijských hrách v brazílskom Riu de Janeiro, pobeží v štafete 4 x 400 metrov: "Tento rok som začala pod 54 sekúnd, čo je dobré znamenie. Najvyšší cieľ na mňa čaká na kontinentálnom šampionáte. Ako dieťa som sa na P - T - S chodievala pozerať na Pasienky."

Viceprezident SAZ Ladislav Asványi uviedol, že organizátorom sa podarilo naplniť rozpočet mítingu: "Myšlienka vznikla niekedy vo februári, za krátke obdobie to vyzerá, že sme nachystaní. Finančné prostriedky by mali byť na účte, vďaka čomu sa nepúšťame do žiadneho rizika. Pripravujeme bonusové preteky s rovnocenným rozdelením. Verím, že v novom prostredí dosiahneme požadovanú úroveň a pripravíme rezort na ME v krose 2017."

V hlavnom programe P - T - S je predbežne šestnásť disciplín (muži: 100 m, 800 m, 1500 m, 400 m prek., výška, trojskok, kladivo, oštep, 3000 m chôdza, 4 x 100 m - ženy: 100 m, 800 m, diaľka, kladivo, 4 x 100 m, 4 x 400 m). Pre slovenskú špičku predstavuje podujatie šancu splniť limity na júlové ME v Amsterdame a na OH v Riu. "Dúfame, že reštart mítingu dopadne dobre a naši atléti opäť dostanú príležitosť súperiť pred domácimi divákmi," dodal generálny sekretár SAZ a riaditeľ pretekov Vladimír Gubrický. Trojhodinový hlavný program vypukne o 16.00 h, vstup na míting je zdarma.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.