V oravskej Nižnej si dnes pripomínajú zašlé časy tamojšieho pltníctva

Na snímke pltníci Foto: TASR Oliver Ondráš

Nižná 13. augusta (TASR) - Zašlé časy pltníctva si dnes pripomína verejnosť v oravskej obci Nižná v okrese Tvrdošín. V poradí 22. ročník tradičného podujatia, ktoré sa začalo ráno stavaním plte, ponúkne okrem splavovania Oravy i vystúpenia umeleckých zoskupení, ľudovú veselicu, sprievodné atrakcie a ohňovú šou.

"Pltnícky deň v Nižnej je najústrednejšou akciou obce pre našich obyvateľov i občanov zo širokého okolia. Pripomíname si ňou časy predkov, keď sa po rieke splavovali ľudia na pltiach až dole na juh Slovenska," povedal pre TASR starosta Nižnej Jaroslav Rosina.

Podujatie, ako doplnil, je okrem spomienky na tradíciu pltníctva aj polofolklórnou záležitosťou. "Dopoludnia staviame plť, na obed sa odbije od brehu, prejdú sa s ňou asi dva kilometre po Orave a popoludní sa začína kultúrno-spoločenský program, ktorý potrvá asi do 02.00 h," priblížil.

Na archívnej snímke sa turisti občerstvujú počas jazdy plťou Foto: TASR/ Oliver Ondráš

Program pltníckeho dňa ponúkne tiež športové vyžitie v podobe pltníckeho miniduatlonu a cyklistickej časovky, svoju prácu predvedú aj miestni hasiči. V rámci podujatia sa predstaví tanečná skupina Harlekýn z Nižnej, ženský spevácky súbor Senková z Podbiela, folklórny súbor Hont z Krupiny, detskí folkloristi Podbielanček z Podbiela, skupina Arzén, Cech slovenských gajdošov a divadlo Zkufravon. Počas večernej ľudovej veselice budú hostí zabávať Kvatro Party Band a šermiarska skupina Oravcov. Návštevníci sa budú môcť tiež povoziť na koňoch, pozrieť si ukážky lukostreľby a šermiarstva, pre deti obec pripravila mestečko s tvorivými dielňami a športovým vyžitím, maľovanie na tvár, vozenie na autíčkach, skákacie a vodné atrakcie.

Pltnícky deň v Nižnej pripravila obec v spolupráci s mestami Mszana Dolna a Horní Suchá v rámci projektu cezhraničnej spolupráce.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.