Dofinancovanie zdravotníctva žiadajú aj zdravotnícki odborári

Na archívnej snímke minister zdravotníctva Tomáš Drucker. Foto: TASR - Michal Svítok

Bratislava 6. apríla (TASR) - Aj odborári žiadajú pre zdravotníctvo viac peňazí. Delegáti Konferencie predsedov základných odborových organizácií Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb vyzvali v stredu (5.4.) šéfa rezortu Tomáša Druckera (nominant Smeru-SD), aby dofinancovanie okamžite riešil. Súčasná situácia v nemocniciach je podľa nich dlhodobo neudržateľná.

"Nepodarilo sa zastaviť zadlžovanie najmä štátnych nemocníc a vzhľadom na zmluvné vzťahy so zdravotnými poisťovňami, ktoré signalizujú vrátenie výšky zmluvných plnení na úroveň roku 2016, boli vyslané signály zo strany Asociácie nemocníc Slovenska k riešeniam, ktoré budú mať negatívne dopady na zamestnancov, ale aj na pacientov," uvádza sa vo vyhlásení delegátov. Žiadajú preto zvýšiť odvody za štátnych poistencov.

Dofinancovanie žiadali koncom marca aj neštátne nemocnice, zamestnávatelia, ambulantný sektor i pacienti. Upozorňovali, že v zdravotníctve chýbajú tento rok desiatky miliónov eur. O potrebe dofinancovania systému hovorí aj ministerstvo zdravotníctva.

To podľa hovorkyne Zuzany Eliášovej robí pre zabezpečenie financií pre zdravotníctvo maximum. Odhaduje, že na dofinancovanie treba aspoň 150 miliónov eur, pričom stále nedôjde k úplnému dofinancovaniu ústavnej zdravotnej starostlivosti a nezastaví sa zadlžovanie nemocníc.

Rezorty zdravotníctva a financií čakajú pred vyriešením dofinancovania na výsledok minuloročného hospodárenia štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne, ktorá očakáva rekordnú stratu. Ministerstvo verí, že zlepšeniu situácie pomôžu aj jeho opatrenia, ktoré majú priniesť do štátnych nemocníc viac kontroly, efektívnosti a transparentnosti.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.