Banka: Rozvíjajúce sa ázijské ekonomiky budú rásť slabo

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Manila 6. apríla (TASR) - Rozvíjajúce sa ázijské ekonomiky zaznamenajú tento rok pravdepodobne najslabší rast za posledných 16 rokov. Očakáva to Ázijská rozvojová banka (ADB), ktorá zverejnila najnovšiu prognózu. Aj napriek tomu sa ale tento región bude na celosvetovom raste podieľať najväčším dielom.

Banka očakáva, že rast rozvíjajúcich sa ázijských ekonomík dosiahne tento rok 5,7 %. Ponechala tak v platnosti predchádzajúcu prognózu z decembra minulého roka. Ak sa odhad naplní, bude to najslabšie celoročné tempo rastu tejto skupiny ekonomík od roku 2001, keď rast dosiahol 5 %.

Rovnaké tempo rastu ako v roku 2017 predpokladá ADB pre región, ktorý združuje 45 ekonomík, aj v roku 2018. Na porovnanie, vlani vzrástla ekonomika regiónu o 5,8 %. Slabšie tempo rastu predpokladá banka v dôsledku neistoty v súvislosti s hospodárskou politikou v niektorých priemyselne vyspelých ekonomikách, napríklad v USA, ako aj v dôsledku spomaľovania rastu Číny.

Hrubý domáci produkt Číny by mal tento rok vzrásť o 6,5 % oproti 6,7-% rastu v roku 2016. Odhad je však lepší než decembrová prognóza, keď ADB očakávala rast čínskej ekonomiky tento rok na úrovni 6,4 %. Banka zároveň zredukovala prognózu rastu pre Indiu a očakáva, že tento rok sa ekonomika zvýši o 7,4 %. V decembrovej prognóze uvádzala rast ekonomiky Indie na úrovni 7,8 %.

Výraznejšiemu spomaleniu by však malo zabrániť zdravé tempo rastu v iných oblastiach regiónu. "Bez započítania ekonomík s vysokými príjmami, ako sú Južná Kórea, Singapur, Taiwan a Hongkong, by rast v regióne mal dosiahnuť tento rok 6,3 % a v budúcom roku 6,2 %," uvádza sa v správe ADB. Podľa hlavného ekonóma ADB Jasujukiho Sawadu sa však aj napriek očakávanému spomaleniu rastu v najbližšom dvojročnom období región Ázie a Tichomoria bude naďalej na celosvetovom raste podieľať približne 60 %.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.