Na hraniciach Schengenu sa menia pravidlá kontroly. Ovplyvní to aj SR

Ilustračné foto Foto: TASR

Budapešť 6. apríla (TASR) - V piatok 7. apríla sa v zmysle nariadenia Európskej únie menia pravidlá kontroly na všetkých vonkajších hraniciach Schengenu, upozornila dnes maďarská polícia na svojej stránke police.hu. Povinná kontrola všetkých cestujúcich bude vykonávaná na hraniciach Maďarska s Chorvátskom, Rumunskom, Srbskom a Ukrajinou.

Polícia pripomína, že podľa nových pravidiel budú musieť byť preverované cestovné doklady nielen občanov tretích krajín, ale aj občanov členských štátov EÚ, Islandu, Lichtenštajnska, Nórska a Švajčiarska, ako aj ich rodinných príslušníkov.

Pri prekročení hraníc budú policajti preverovať údaje cestovných dokladov v národných i medzinárodných databázach odcudzených, protiprávne používaných, stratených či neplatných dokladov.

Podľa maďarskej polície doposiaľ takúto kontrolu na hraniciach robili príležitostne na základe analýzy rizika.

Na hraniciach s Chorvátskom, Srbskom a Ukrajinou budú kontroly sprísneným spôsobom vykonávané pri vstupe i výstupe z krajiny; v prípade Rumunska pri vstupe z jeho územia do Maďarska.

Polícia upozornila, aby cestujúci pri plánovaní svojej cesty s touto elektronickou kontrolou dokladov, ktorá si vyžiada viac času, rátali.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.