PRIESKUM: Tretina Slovákov prispieva na Deň narcisov pravidelne

Ilustračné foto. Foto: TASR – Martin Palkovič

Bratislava 7. apríla (TASR) - Až tretina Slovákov prispieva na verejno-prospešnú zbierku Ligy proti rakovine Deň narcisov pravidelne každý rok a zase viac ako polovica prispieva občasne. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu agentúry ACRC na vzorke 1008 ľudí uskutočneného tento týždeň.

Zároveň až 93 percent opýtaných Slovákov odpovedalo, že pozná Deň narcisov a viac ako tri štvrtiny si ho spája s bojom proti rakovine a pomoci onkologickým pacientom. Charitatívnu činnosť vo všeobecnosti považuje za veľmi dôležitú 83 percent Slovákov. Kým pätina nepotrebuje vedieť, kam idú zozbierané prostriedky, aby akcii dôverovali, tak 63 percent túto informáciu potrebuje. Medzi najčastejšie spontánne menované charitatívne projekty a zbierky Slováci zaradili práve Deň narcisov (37 %), Dobrého anjela (26 %) a Hodinu deťom (17 %).

Z prieskumu ďalej vyplýva, že najiniciatívnejšími prispievateľkami sú ženy v strednom veku 35 – 54 rokov s vysokoškolským vzdelaním. V priemere by Slováci vedeli tento rok prispieť sumou 5,50 eura. Ženy sú o trošku štedrejšie ako muži. Najvyššie príspevky by boli ochotní venovať obyvatelia Žilinského a Bratislavského kraja. Hodnota príspevku vzrastá v závislosti od príjmu a vzdelania respondentov. TASR o tom informovala výkonná riaditeľka spoločnosti ACRC Darina Imreová.

Slovenské mestá a obce dnes opäť zaplnia dobrovoľníci Ligy proti rakovine (LPR), ktorí budú zbierať finančné prostriedky na pomoc pacientom s rakovinou. Cieľom Dňa narcisov nie je iba finančná podpora boja proti rakovine v rôznych oblastiach, ale upozorňuje aj na jej výskyt. Pripnutím žltého narcisu ako symbolu nádeje na odev tak možno vyjadriť solidaritu so všetkými, ktorí s týmto ochorením zápasia.

V uliciach bude počas 21. ročníka zbierky asi 16.000 dobrovoľníkov, očakáva sa, že rozdajú milión žltých narcisov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.