Pri zbraňovej amnestii odovzdali aj zbraň za desaťtisíce eur

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Bratislava 5. októbra (TASR) - Kriminalisticko-expertízny ústav preskúmal všetky zbrane a strelivo, ktoré ľudia odovzdali počas tretej zbraňovej amnestie. Experti skúmali 2857 zbraní a 41.533 kusov streliva, so žiadnou z nich nebol spáchaný trestný čin. TASR informovala Lucia Kirinovičová z tlačového odboru Kancelárie Ministerstva vnútra (MV) SR.

Medzi odovzdanými krátkymi zbraňami boli spravidla pištole a revolvery, z dlhých opakovacie guľovnice, brokovnice a malokalibrovky. Zbrane pochádzali z rôznych časových období.

Podľa rezortu vnútra sú zaujímavé najmä tie z obdobia prvej a druhej svetovej vojny. Medzi odovzdanými zbraňami sa však objavila aj puška Sharps z obdobia americkej občianskej vojny Sever proti Juhu alebo ruská puška Winchester Model 1895 vyrábaná pre cárske Rusko.

Za najväčšiu raritu považuje MV SR dvojak Holland&Holland New .450 „Standard“ Express Rifle v kalibri .450/.400 Nitro Express 3 Ľ. „Tento istý model používal aj americký prezident Roosvelt. Súčasná cena nových obdobných zbraní je od 80.000 do 140.000 amerických dolárov, jej výrobca je dvorným dodávateľom pre britskú kráľovskú rodinu. Tento model bol uvedený a predstavený na výstave Grand Prix v Paríži v roku 1900. Bola určená predovšetkým pre vtedajšie podmienky afrických lovov veľkej vitálnej zveri. Zdobí ju nápis „Winners of all 'The Field' Rifle Trials, London,“ teda zbraň, ktorá vyhrala všetky kategórie dobového časopisu „The Field,“ povedala Kirinovičová s tým, že ako a kedy sa dostala zbraň na Slovensko, nie je známe.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.