Na oblečení obvinených z vraždy Kim Čong-nama sa našli stopy látky VX

Na archívnej snímke zo 4. mája 2001 nevlastný brat severokórejského vodcu Kim Čong-nam. Foto: TASR/AP

Kuala Lumpur 5. októbra (TASR) - Na oblečení a tele dvoch žien, ktoré v Malajzii súdia za vraždu nevlastného brata severokórejského diktátora Kim Čong-una, sa našli stopy po chemickej bojovej látke VX. Informovala o tom agentúra AP.

Malajzijský expert v oblasti chémie Raja Subramaniam dnes pred súdom uviedol, že stopy po VX v čistej forme a jeho prekurzory, ktoré sa našli na tele zavraždeného Kim Čong-nama, boli nájdené aj na mikine s nápisom LOL, ktorú mala v čase vraždy oblečenú podozrivá vietnamská občianka Doan Thi Huong. Stopy rozloženého VX sa našli aj za jej nechtami.

Subramaniam uviedol, že stopy po vedľajšom produkte VX sa našli aj na tričku s krátkym rukávom, ktoré mala v čase vraždy oblečené druhá podozrivá. Tou je indonézska občianka Siti Aisyahová.

Podľa Subramaniama sa VX rozkladá a vytvára zistiteľné vedľajšie produkty po reakcii s vodou.

Dvadsaťdeväťročná Vietnamka Doan Thi Huong a 25-ročná Indonézanka Siti Aisyahová sú obvinené z toho, že 13. februára otrávili Kim Čong-nama tak, že mu na medzinárodnom letisku v majalzijskej metropole Kuala Lumpur potreli tvár jedom.

Podľa malajzijskej polície pri tom použili nervovoparalytickú bojovú látku VX, ktorú OSN zaradila medzi zbrane hromadného ničenia. Kim Čong-nam zomrel asi 20 minút po útoku týmto jedom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.