Stavebné práce obmedzia od pondelka vstup na Trenčiansky hrad

Ilustračná snímka Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Trenčín 6. októbra (TASR) – Od pondelka 9. októbra do piatka 20. októbra sa návštevníci Trenčianskeho hradu musia pripraviť na obmedzenia pri vstupe do niektorých častí hradu. Dôvodom je výmena okien na palácoch horného hradu a maľovanie interiéru Matúšovej veže.

Ako TASR informovala poverená správkyňa Trenčianskeho hradu Lenka Heseková, výmena okien sa dotkne Barborinho a Ľudovítovho paláca. Drevárska firma z Ilavy vymení celkovo 48 okien. Terajšie okná boli už vplyvom poveternostných podmienok značne poškodené. „Nové okná budú kopírovať tie súčasné, vyrobené sú z dubového dreva a dodávateľ na ne poskytuje päťročnú záruku,“ uviedla Heseková s tým, že investícia na výmenu okien dosiahne výšku 47.000 eur, ktoré hradí Trenčianske múzeum v Trenčíne z vlastných zdrojov.

Súčasne s výmenou okien vymaľujú interiér dominanty hradu – Matúšovu vežu. „Matúšovou vežou prejde ročne viac ako 100.000 návštevníkov, čo sa prejavuje aj na stave stien, najmä na schodištiach,“ hovorí správkyňa hradu. Na pracovníkov údržby počas nasledujúcich štrnástich dní čaká práca s postupným odmasťovaním stien, opravami a finálnym vápenným náterom. Odborní pracovníci múzea súčasne pracujú aj na modernizácii expozície vo veži.

Počas stavebných prác v priestoroch Trenčianskeho hradu budú upravené okruhy i výška vstupného. Cez pracovné dni bude pre verejnosť prístupné len dolné nádvorie hradu. Návštevníci si budú môcť prezrieť Studňu lásky, hradnú hladomorňu a kasáreň. Počas víkendových dní bude k dispozícii aj okruh B so sprievodcom, kde si návštevníci budú môcť pozrieť okrem dolného nádvoria aj Ľudovítov, Barborin palác a lapidárium okrem Matúšovej veže. Cena tohto okruhu bude tiež finančne zvýhodnená.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.