Na Trnavskej univerzite sa stretlo 70 archeológov z 13 krajín

Ilustračné foto Foto: TASR/TANJUG

Trnava 7. októbra (TASR) – Dvadsiatim rokom existencie katedry klasickej archeológie je venovaná medzinárodná konferencia na tému Staroveké spoločenstvá a ich elity od doby bronzovej do neskorej antiky (Stredná Európa – Stredomorie – Čierne more), ktorá sa koná od piatka do nedele (6.-8.10.) na Trnavskej univerzite (TU). Pozvanie na ňu prijalo sedem desiatok bádateľov, mladých vedeckých pracovníkov a doktorandov z 13 európskych i mimoeurópskych krajín.

"Cieľom je prezentácia najnovších výsledkov terénneho a teoretického výskumu a výmena skúseností v danej oblasti bádania," informoval TASR prodekan pre rozvoj, informačné technológie a vonkajšie vzťahy Filozofickej fakulty TU Erik Hrnčiarik. Program zahŕňa 50 prednášok v anglickom a nemeckom jazyku. Archeológovia z hostiteľskej katedry si pripravili prezentáciu výsledkov svojej vedeckej práce. "Vladimír Varsík predstavuje najnovšie výsledky výskumu rímskej stanice v Cíferi-Páci pri Trnave, ktorá ako jedna z mála rímskych stavieb na Slovensku bude v budúcnosti opätovne odkrytá a prezentovaná ako archeopark. A Lucia Nováková porozpráva o hrobkách gréckej elity v Malej Ázii," informoval Hrnčiarik.

Súčasťou konferencie, ktorá sa uskutočňuje v dvojročnom intervale, je posterová výstava, ktorá mapuje pôsobenie katedry klasickej archeológie. Prezentuje jej výsledky v oblasti vedeckých projektov, publikácií, sumarizuje aj účasť na archeologických výskumoch na území Trnavy.

Podujatie podporili mesto Trnava, Slovenská archeologická spoločnosti a Archeologický ústav Slovenskej akadémie vied, Beta Analytic Inc. a občianske združenie Pro Archaeologia Classica.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.