SNS: Zahaľovanie tváre je bezpečnostným problémom

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Bratislava 7. októbra (TASR) – Zakrývanie tváre sa stalo podľa Slovenskej národnej strany (SNS) bezpečnostným problémom už aj na Slovensku. Považuje preto za potrebné presadiť aj do slovenskej legislatívy zavedenie primeranej regulácie v tejto oblasti. SNS to oznámila dnes prostredníctvom tlačovej správy.

Zakrývanie tváre rozličnými maskami, biologickými a protiprachovými rúškami, kuklami, ale aj inými prostriedkami zahaľovania, spôsobuje podľa vládnej strany stále väčšie problémy pre bezpečnostné zložky, a to v súvislosti so zavádzaním nových, efektívnejších, elektronických a digitálnych technológií do procesov bezpečnostného monitorovania verejného prostredia. SNS upozornila na čoraz častejšie zneužívanie prostriedkov na zakrývanie tváre kriminálnymi živlami.

„Úplné alebo čiastočné zahaľovanie tváre rôznymi spôsobmi a ochrannými pomôckami totiž znemožňuje nielen priamu, ale aj elektronickú identifikáciu návštevníkov na kontrolných stanovištiach rozličných športových a kultúrnych podujatí, cestujúcich v hromadnej doprave, či klientov v bankách, nákupných centrách a obchodoch, na ktoré kriminálne živly, ale aj teroristi, často orientujú svoju pozornosť,“ vysvetlila riaditeľka kancelárie predsedu SNS Zuzana Škopcová.

Z tohto dôvodu z pohľadu národniarov v posledných rokoch mnohé vyspelé európske krajiny, ako Rakúsko, Belgicko, Francúzsko, Holandsko, Španielsko, Taliansko, Švajčiarsko, Dánsko, Turecko zavádzajú legislatívne opatrenia regulujúce používanie prostriedkov znemožňujúcich identifikáciu osôb pohybujúcich sa vo verejnom priestore. „Ani Slovenskej národnej strane nie je ľahostajná bezpečnosť občanov Slovenska, tak ako nie je bezpečnosť vlastných občanov ľahostajná ďalším krajinám Európskej únie, v ktorých už čiastočný, alebo úplný zákaz zahaľovania tváre úspešne uplatňujú,“ zdôraznila Škopcová.

SNS preto považuje za potrebné presadiť aj do slovenskej legislatívy zavedenie primeranej regulácie, ktorá „jednoznačne zadefinuje, že osoby pohybujúce sa vo verejnom priestore si budú musieť ponechať nezakryté a rozpoznateľné črty tváre od brady až po vlasy tak, aby v prípade potreby bola možná ich bezproblémová a pohotová identifikácia“.

Výnimkou môžu podľa národniarov byť len špecifické a opodstatnené zdravotné dôvody, či výkon práce na pracovisku u profesií, kde sú čiastočné alebo úplné prekrytia tváre ochrannými prostriedkami potrebné.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.