Šéf tureckej diplomacie chce normalizáciu vzťahov s Nemeckom

Na snímke turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu. Foto: Ministerstvo zahraničných vecí Turecka.

Istanbul 7. októbra (TASR) - Po tureckom premiérovi sa aj minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu vyslovil za normalizáciu vzťahov s Nemeckom, v ktorých panuje značné napätie v dôsledku viacerých sporov z uplynulých rokov.

"Nie je dôvod na problémy medzi Nemeckom a Tureckom," povedal Čavušoglu v rozhovore pre dnešné vydanie nemeckého týždenníka Der Spiegel. "Ak urobíte jeden krok smerom k nám, my urobíme dva kroky smerom k vám," prisľúbil.

Turecko je podľa šéfa svojej diplomacie pripravené spolupracovať aj s lídrom nemeckých zelených Cemom Özdemirom, ktorého médiá spomínajú ako možného ministra zahraničných vecí vo vytváranej novej nemeckej koaličnej vláde. Politik tureckého pôvodu je ostrým kritikom tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Čavušoglu súčasne obhajoval niektoré z kontroverzných vyhlásení Erdogana. Prirovnanie súčasných nemeckých predstaviteľov k nacistom bola podľa neho "reakcia na nepriateľstvo" zo strany Nemecka.

"Spolková vláda sa musí naučiť rešpektovať Turecko," dodal Čavušoglu. V prípade spravodajcu nemeckého denníka Die Welt zadržiavaného v Turecku Deniza Yücela odkázal na nezávislosť justície, no v prípade nemeckého ľudskoprávneho aktivistu Petra Steudtnera, ktorého v krajine tiež zadržali, sa vyslovil za urýchlenie konania.

Turecký premiér Binali Yildirim v uplynulom týždni apeloval na otvorenie "novej kapitoly" vo vzťahoch s Berlínom a zdôraznil, že vzťahy oboch krajín musia byť "napravené".

V Nemecku žijú približne tri milióny ľudí tureckého pôvodu a obe krajiny boli tradične silnými spojencami. Ich vzťahy sa však už dlhšie zhoršujú a medzičasom v nich panuje "ľadová doba", konštatuje agentúra DPA. Turecká vláda obviňuje Nemecko z podpory teroristov. Berlín kritizuje zákroky Ankary voči politickým disidentom a zatiaľ bezúspešne žiada prepustenie nemeckých občanov, ktorých podľa neho zadržali v Turecku z politických dôvodov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.