Pojednávanie v kauze nevymenovaných sudcov ÚS pre chybu odročili

Ilustračné foto Foto: TASR

Košice 9. októbra (TASR) – Na verejnom zasadnutí senátu Ústavného súdu (ÚS) SR sa dnes mala prerokúvať sťažnosť piatich kandidátov na sudcov ÚS, ktorých prezident SR Andrej Kiska odmietol vymenovať do funkcie. Senát ÚS však na úvod vyhovel žiadosti prezidentovho zástupcu Jána Mazáka a odročil pojednávanie. Dôvodom bola chyba v predvolaní na pojednávanie, ktorá uvádzala len vec štyroch sťažovateľov a chýbala v ňom vec sťažovateľky Jany Laššákovej. Pojednávanie bolo odročené na 16. novembra.

"Nedostal som žiadnu možnosť pripraviť sa na toto verejné pojednávanie vo veci sťažovateľky Jany Laššákovej," uviedol Mazák. Konštatoval, že jeho 15-stránková príprava sa týkala len zvyšných štyroch sťažovateľov. Pripomenul pritom, že prezidentská strana navrhovala v minulosti vylúčiť vec Jany Laššákovej z daného spojeného konania.

Prvý senát po porade akceptoval jeho výhrady. "Došlo k chybe, v podstate technickej, keď sa nepremietla do pozvánky skutočnosť, ktorá vzišla v dôsledku neskoršieho spojenia veci sťažovateľky Laššákovej k pôvodnej veci," uviedol predseda I. senátu ÚS Peter Brňák.

Záležitosť sa týka sťažovateľov Jána Bernáta, Miroslava Duriša, Evy Fulcovej, Juraja Sopoligu, ktorých ako kandidátov schválených parlamentom prezident odmietol vymenovať ešte v roku 2014, a Jany Laššákovej odmietnutej v roku 2016. Podľa hlavy štátu nespĺňali nároky spojené s daným postom. ÚS už v minulosti v kauze rozhodol, že prezident porušil práva sťažujúcich sa kandidátov. V súčasnosti rozhoduje o ďalšej sťažnosti. V 13-člennom pléne ÚS sú dlhodobo neobsadené tri miesta.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.