Integrácia umením v Tatranskej galérii má búrať psychické bariéry

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Andrej Budai

Poprad 9. októbra (TASR) – Divadelným predstavením Malý princ, v podaní Divadla z pasáže z Banskej Bystrice dnes v Tatranskej galérii (TG) v Poprade štartuje umelecko-edukatívny projekt Integrácia umením. "Naša galéria už aj v minulých rokoch organizovala rôzne workshopy, na ktoré sme sa snažili pritiahnuť ľudí s rôznym hendikepom a sociálne znevýhodnených. Osvedčili sa nám spoločné podujatia, kde s hendikepovanými ľuďmi tvorili deti z bežných škôl a opačne. Preto sme si vymysleli projekt, ktorý by bol obšírnejší, aby sme počas dvoch týždňov využili rôzne žánre umenia, nielen výtvarné, ale napr. aj divadelné," objasnila pre TASR riaditeľka TG Anna Ondrušeková.

Tvorivé dielne budú až do konca októbra zamerané na rôzne umelecké techniky, ako sú výroba šperkov, maľba, kresba, umelecké kováčstvo, plstenie, batika a pod. Viesť ich budú odborní lektori, pripravených je celkovo osem podujatí. "S radosťou môžem konštatovať, že už teraz máme všetky worshopy naplnené, je o ne veľký záujem. Prídu k nám ľudia z rôznych zariadení a škôl nielen z Popradu, ale aj z Levoče, Batizoviec, Svitu, Kežmarku a ďalších miest a obcí. Zároveň tu budeme mať široké vekové rozpätie, od detí z materských škôl až po seniorov," dodala Ondrušeková s tým, že ľudia s telesným alebo mentálnym hendikepom už v minulosti ukázali, že najmä na výtvarné umenie majú veľký talent.

Okrem tvorivých dielní je pripravená aj prednáška na tému arteterapia, ktorú 25. októbra povedie Jaroslava Fabrici Šicková. "Dá sa povedať, že veľa zariadení, ktoré sa zaoberajú hendikepovanými ľuďmi na Spiši, už má nejakú dielňu, kde sa venujú práve arteterapii s pozitívnymi výsledkami. Na tejto prednáške sa o nej dozvedia ešte viac," doplnila riaditeľka s tým, že projekt vyvrcholí 26. októbra Večerom pre všetkých spojeným s benefičnou aukciou a výstavou prác z jednotlivých worshopov. Na 30. októbra je pripravené aj divadelné predstavenie Krása a hnus v podaní nezávislého umeleckého zoskupenia Med a prach. Integrácia umením sa tento rok koná v Poprade po prvý raz, Ondrušeková ubezpečila, že o grant z ministerstva kultúry, ktorý sa im podarilo získať, sa budú uchádzať aj o rok.

"Veľmi často hovoríme o bezbariérovosti, ktorá sa ale často chápe len v súvislosti s odstránením nejakých schodov, fyzických prekážok. Týmto projektom chceme upozorniť na to, že tie bariéry sú v nás často psychické voči ľuďom, ktorí trpia nejakým hendikepom. Aj keď robíme veľa v našej spoločnosti, ešte stále sa týchto ľudí stránime, bojíme sa ich zamestnať, vyjsť s nimi von, komunikovať s nimi. Mnohokrát by však práve oni mali byť pre nás príkladom, máme sa čo od nich učiť," uzavrela Ondrušeková.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.