V marci klesla na Slovensku nezamestnanosť na 5,03 %

Ilustračné foto. Foto: TASR/Edmund Orzsik

Bratislava 23. apríla (TASR) - Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla v marci tohto roka úroveň 5,03 %. V porovnaní s februárom 2019, keď bola 5,16 %, klesla o 0,13 percentuálneho bodu (p. b.). Medziročne sa znížila o 0,52 p. b. Vyplýva to z najnovšie zverejnených údajov Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) SR.

Stav disponibilných uchádzačov o zamestnanie dosiahol ku koncu tretieho mesiaca tohto roka 137.962 osôb. "Medzimesačne stav klesol o 3470 osôb, medziročne sa znížil o 15.892, čo je o 10,33 % osôb menej," vyčíslil v utorok generálny riaditeľ ÚPSVR Marián Valentovič.

Miera evidovanej nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o zamestnanie dosiahla v marci tohto roka 6,19 %. "Medzimesačne klesla o 0,16 p. b., medziročne sa znížila o 0,58 p. b.," spresnil Valentovič.

Stav celkového počtu uchádzačov o zamestnanie dosiahol v treťom mesiaci tohto roka 169.779 osôb. Medzimesačne klesol o 4249 osôb. "Medziročne sa stav znížil o 17.980 osôb, čo je o 9,58 % menej," doplnil šéf ÚPSVR.

V marci 2019 bol medzimesačný pokles miery evidovanej nezamestnanosti zaznamenaný vo všetkých krajoch, najvýraznejší bol v Prešovskom kraji.

Ku koncu marca bolo na úradoch práce voľných 88.093 pracovných miest. Medzimesačne počet voľných miest vzrástol o 1961 miest. Najviac pracovných miest bolo v Bratislavskom kraji, najmenej ich bolo v Banskobystrickom kraji.

Minister práce Ján Richter (Smer-SD) skonštatoval, že „v marci sa vývoj nezamestnanosti vrátil k pozitívnym číslam“. Zároveň očakáva, že už v budúcom mesiaci by mohla nezamestnanosť klesnúť pod 5 %. Všetky najmenej rozvinuté okresy pritom zaznamenali pokles evidovanej nezamestnanosti. Miera nezamestnanosti podľa ústredia práce klesla pod 4 % už v 36 okresoch na Slovensku.

"Opatrenia aktívnej politiky trhu práce, projekty sa prejavujú v pozitívnych číslach. V tomto čase nachádzajú zamestnanie tí, ktorí prácu dlhé roky nemali," podotkol Richter. Za jedno z najúčinnejších opatrení považuje prijatie súbehu hmotnej núdze a mzdy. "Motivačne chceme pokračovať aj v priebehu tohto roka. Chceme sa pri nezamestnanosti dostať na úroveň 4,5 %, tento cieľ ostáva aktuálny. Bol by som rád, keby sme mohli tento kalendárny rok skonštatovať, že sme ho splnili," dodal Richter.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.