Madrid chce na január vypísať regionálne voľby v Katalánsku

Katalánsky premiér Carles Puigdemont Foto: TASRAP

Madrid 20. októbra (TASR) - Španielska vláda a opozičná Španielska socialistická robotnícka strana (PSOE) sa dohodli, že vypíšu na január budúceho roku regionálne voľby v Katalánsku.

Vo vysielaní televízie TVE to v piatok potvrdila Carmen Salvová, ktorá v PSOE zodpovedá za rokovania s výkonnou mocou týkajúce sa konkrétnych opatrení v rámci uplatňovania článku 155 španielskej ústavy.

Súbor opatrení, ktoré bude Madrid na základe spomínaného ústavného článku uplatňovať voči Katalánsku, schváli španielska vláda v sobotu na svojom mimoriadnom zasadnutí.

Calvová dnes v rannom vysielaní TVE potvrdila pravdivosť informácií zverejnených spravodajským serverom Diario.es, ktorý zverejnil správu o zamýšľaných januárových voľbách v Katalánsku. Vysvetlila, že podľa generálneho tajomníka PSOE Pedra Sáncheza má uplatnenie článku 155 "priviesť Katalánsko k voľbám."

Calvová sa súčasne obrátila na katalánskeho premiéra Carlesa Puigdemonta, aby "šiel do volieb a vyhol sa tak uplatneniu ústavného článku, ktorý nebol nikdy doteraz použitý".

O predčasných voľbách ako možnom spôsobe riešenia krízy medzi Madridom a Barcelonou sa hovorilo aj v uplynulých dňoch, tesne pred tým, ako vypršalo ultimátum, ktoré dala španielska vláda Puigdemontovi, aby jednoznačne deklaroval svoj postoj k vyhláseniu nezávislosti Katalánska.

Katalánske vedenie však predčasné voľby odmieta s tým, že mandát zverený voličmi v referende o nezávislosti z 1. októbra vykoná táto vláda.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.