Turecku vydali zatykače na ďalších 110 údajných stúpencov Gülena

Ľudia v hlavnom meste Turecka Ankare prechádzajú popri figuríne moslimského klerika Fethullah Gulen, ktorý žije v USA. Napis FETO na figuríne je nick Fethullaha Gulena. Foto: TASR -AP

Istanbul 20. októbra (TASR) - Turecké úrady vydali príkaz na zadržanie 110 bývalých zamestnancov vydavateľskej spoločnosti skonfiškovanej štátom v súvislosti s vlaňajším neúspešným pokusom o vojenský prevrat. Informovala o tom v piatok agentúra Reuters.

Policajná akcia sa sústredila hlavne na Istanbul, zatýkanie však súčasne prebiehalo v 24 provinciách krajiny. Podozriví pracovali ako manažéri, partneri a zamestnanci vydavateľskej skupiny Kaynak Holding a alebo na ňu napojených spoločností.

Firma Kaynak Holding bola zabavená štátom v roku 2015 pre podozrenie z kontaktov s hnutím exilového kazateľa Fethullaha Gülena, obviňovaného Ankarou zo zosnovania neúspešného pokusu o štátny prevrat. Ten to však rozhodne odmieta.

Po neúspešnom pokuse o vojenský prevrat z 15. júla 2016 turecké úrady začali rozsiahle čistky proti údajným sympatizantom Gülenovho hnutia. Zo štátnych inštitúcií tak prepustili viac ako 150.000 ľudí. Pre podozrenie z napojenia na teroristické skupiny zatkli v krajine vyše 50.000 ľudí.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.