Daňoví exekútori veria, že prácou v teréne zlepšia platobnú morálku

Ilustračné foto Foto: TASR/KRPZ v Prešove

Bratislava 25. novembra (TASR) – Daňových dlžníkov môžu exekútori preveriť aj formou neohlásených návštev priamo v teréne. Finančná správa navyše organizuje aj pravidelné celoslovenské akcie, pri ktorých doteraz zexekvovali viac ako 500.000 eur. Týmto spôsobom chce zlepšiť platobnú morálku dlžníka.

"Primárne pri takýchto terénnych akciách finančná správa nesleduje okamžitý fiškálny výnos z akcií, ale najmä ich efekt z hľadiska prevencie. Tento spôsob výkonu daňovej exekúcie má preukázateľný vplyv na platobnú morálku daňových dlžníkov, a to najmä z obavy zo samotnej návštevy daňového exekútora," vysvetlila hovorkyňa finančnej správy Ivana Skokanová. Hlavnou úlohou týchto opatrení je teda podľa nej posilnenie uvedomelosti dlžníkov v zmysle riadneho plnenia si daňových povinností.

Exekútori doposiaľ vykonali päť spoločných celoslovenských akcií, na ktorých sa zúčastňujú všetky daňové úrady s výnimkou Daňového úradu pre vybrané daňové subjekty. Počas nich vykonali exekúcie u 264 dlžníkov, z toho u 73 fyzických a 191 právnických osôb. Viac ako pol milióna eur, ktoré zexekvovali na týchto akciách, odobrali buď ihneď v hotovosti, alebo ich dlžníci uhradili v nasledujúcich dňoch.

Terénni pracovníci daňovej exekúcie vykonávajú svoju prácu priamo v prevádzke, byte či dome daňového dlžníka, a to odobratím peňazí v hotovosti a iných vecí, pri ktorých nedochádza k predaju, napríklad stravných lístkov, vkladných knižiek a podobne.

"Tento zákonný nástroj finančná správa využíva najmä v prípadoch, keď je zrejmé, že daňový dlžník dlhuje na daniach aj napriek tomu, že jeho majetkové pomery a forma podnikania – napríklad maloobchodná prevádzka – nasvedčujú tomu, že svoje podlžnosti je schopný bez problémov uhradiť," objasnila Skokanová. V prípade, ak dlžníci nechcú spolupracovať, je k prípadu privolaná aj polícia.

Exekútori finančnej správy plánujú v teréne pôsobiť ešte intenzívnejšie. V budúcom roku sa chcú zamerať výraznejšie na dražby, teda na predaje hnuteľných vecí aj nehnuteľností daňových dlžníkov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.