Prezident Kenyatta zložil prísahu na druhé funkčné obdobie

Na snímke Uhuru Kenyatta. Foto: TASR/AP

Nairobi 28. novembra (TASR) - Kenský prezident Uhuru Kenyatta zložil v utorok prísahu na druhé funkčné obdobie napriek kontroverziám, ktoré sprevádzali jeho volebné víťazstvo. Na slávnostnej inaugurácii na najväčšom štadióne v krajine sa zúčastnili desaťtisíce ľudí, informovala agentúra AP.

Polícia musela ešte pred začiatkom ceremónie rozohnať slzotvorným plynom dav Kenyattových stúpencov, ktorí sa už nezmestili na štadión v metropole Nairobi s kapacitou 60.000 miest.

Staronový prezident dorazil na štadión vo vojenskom vozidle a svojich prívržencov zdravil spoza ochranných skiel. Pri skladaní prezidentského sľubu prisahal na tú istú bibliu, ktorá bola použitá už v roku 1963 pri inaugurácii prvého kenského prezidenta - Uhuruovho otca Joma Kenyattu.

V hlavnom meste platili od rána prísne bezpečnostné opatrenia, keďže opozícia avizovala protesty proti Kenyattovej inaugurácii.

Najvyšší súd Kene odmietol minulý týždeň sťažnosti na priebeh opakovaných prezidentských volieb, ktoré sa v tejto východoafrickej krajine konali v závere októbra. Výsledky hlasovania, v ktorom opätovne zvíťazil doterajší prezident Uhuru Kenyatta, zatiaľ čo opozícia ho bojkotovala, tak zostali v platnosti.

Výsledky pôvodných volieb z 8. augusta pritom ten istý súd anuloval pre porušenie pravidiel, čo bolo prvým takýmto verdiktom v niektorej z afrických krajín.

Opozičná Národná superkoalícia (NASA) pod vedením Kenyattovho súpera Railu Odingu uviedla, že Kenyattovu súčasnú vládu neuznáva pre jej nelegitímnosť. Odinga pritom vyzýva na medzinárodnú intervenciu, ktorá by ukončila hlbokú politickú krízu v Keni.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.