Nová kniha o Nitre mapuje povesti a príbehy od stredoveku až doteraz

Na kombosnímke Nitriansky hrad a socha Pribinu. Foto: TASR

Nitra 29. novembra (TASR) – Spisovateľovi a lokálpatriotovi Imrichovi Točkovi vychádza v týchto dňoch ďalšia kniha, v ktorej sa opäť venuje dejinám Nitry. V novej publikácii, ktorá sa koncom tohto týždňa objaví na pultoch kníhkupectiev, beletristickým spôsobom spracováva rôzne povesti i ústne tradované príbehy obyvateľov mesta pod Zoborom.

V knihe Historky spod Nitrianskeho hradu sa venuje ľuďom a postavám, ktoré na území mesta žili v rozpätí desiatich storočí, teda od Veľkej Moravy až po nedávnu súčasnosť. „Kniha obsahuje 39 príbehov, v ktorých sa čitateľ dozvie, kedy a ako sa začal sláva zoborského vína, ako Nitrania zachránili pred Tatármi uhorského kráľa Bela IV., o desivom nájazde kobyliek a rozbitých zvonoch či o najslávnejšom oslovi a poslednej nitrianskej verklikárke,“ hovorí o svojej knihe Točka. Ako doplnil, kniha je vizuálne doplnená desiatkami štylizovaných farebných ilustrácií od nitrianskeho výtvarníka Tomáša Bereša.

Bývalý pedagóg na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite a dnes spisovateľ Imrich Točka sa pri písaní kníh zameriava na regionálnu históriu, numizmatiku a kampanológiu, teda náuku o zvonoch. Od roku 2002 spracoval a vydal pätnásť knižných publikácií. Najobsiahlejšou bola kniha Zobor, vydaná v roku 2014 a publikácia Tormoš – Chrenová v zrkadle času, ktorá vyšla v roku 2015. V roku 2016 mu bola udelená Cena mesta Nitra za celoživotný príspevok k záchrane kultúrneho dedičstva, ku kultúrnemu rozvoju a propagácii mesta.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.