Paralympionici SR napriek menšej výprave na ZPH nepoľavujú z ambícií

Na snímke sprava prezident Slovenského olympijského výboru (SOV) Anton Siekel, predseda Slovenského paralympijského výboru (SPV) Ján Riapoš a vedúci štábu XII. zimných paralympijských hier 2018 Maroš Čambal počas tlačovej konferencie pri príležitosti "100 dní do Pjongčangu, 1000 dní do Tokia" v Bratislave 29. novembra 2017. Foto: TASR/Marko Erd

Bratislava 29. novembra (TASR) - V poradí XII. zimné paralympijské hry v Pjongčangu v Kórejskej republike odštartujú presne o 100 dní. Športový sviatok sa začne slávnostným ceremoniálom 9. marca a potrvá do 18. marca. Medzi avizovanými 670 športovcami zo 45 krajín, čo predstavuje 24-percentný nárast v porovnaní so ZPH 2014 v Soči, nebudú opäť chýbať ani slovenskí reprezentanti. Ich výprava síce bude menej početná ako na predchádzajúcej zimnej paralympiáde, no medailové ambície zostávajú vysoké.

Vďaka výsledkom z MS 2015 a MS 2016 si zabezpečilo účasť družstvo v curlingu na vozíku a do Pjongčangu pocestuje na svoju druhú paralympiádu. V Soči obsadilo 6. miesto. V zjazdovom lyžovaní Slovensku pridelili tri mužské a dve ženské miestenky. Para hokejisti neuspeli v kvalifikácii a pod piatimi kruhmi budú chýbať. Slovenskí reprezentanti budú štartovať v rezorte Jeongseon Alpine Centre a v Gangneung Curling Centre. Na rozdiel od Soči budú bývať v spoločnej paralympijskej dedine.

Slovensko obsadí dve zo šiestich športových odvetví, ktoré sú na programe hier. Súťažiť sa bude v alpskom lyžovaní, biatlone, behu na lyžiach, para hokeji, para snoubordingu a curlingu na vozíku, celkovo rozdajú 80 medailových kolekcií. "Tím ZPH 2018 je zatiaľ menej početný než v Soči 2014, ale veríme, že sa nám ho podarí rozšíriť ešte minimálne o dvoch športovcov vďaka bipartitným kartám, o ktoré chceme požiadať. Aktuálne sa celá výprava pohybuje na úrovni 30 osôb, z toho športovcov je pätnásť, teda presná polovica," uviedol na stredajšej tlačovej konferencii vedúci Štábu ZPH 2018 Maroš Čambal.

Štáb 4. decembra pripraví a predloží Výkonnému výboru Slovenského paralympijského výboru (SPV) návrh zloženia tímu. Definitívne ho schváli Valné zhromaždenie SPV.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.