Rezortným športovým strediskom môže byť aj príspevková organizácia

Na snímke v popredí poslanec NR SR Dušan Tittel. Foto: TASR - Martin Baumann

Bratislava 30. novembra (TASR) - Rezortným športovým strediskom sa bude môcť stať aj štátna príspevková organizácia. Dosiaľ ním mohla byť len štátna rozpočtová organizácia. Národná rada SR 120 hlasmi schválila novelu zákona o športe z dielne koaličných poslancov Tibora Jančulu, Dušana Tittela (obaja SNS), Ľubomíra Petráka a Dušana Galisa (obaja Smer-SD), ktorá zmeny prináša. Novela prináša aj nový typ zmluvy pre športových odborníkov.

Rezortné športové strediská sú útvary, v ktorých rezorty školstva, obrany a vnútra vytvárajú podmienky na zabezpečenie prípravy najlepších športovcov v individuálnych športoch. "Súčasné znenie zákona o športe umožňuje len štátnej rozpočtovej organizácii stať sa rezortným športovým strediskom," uvádzajú poslanci.

Podľa nich je ale žiaduce, aby tento status mohla získať aj štátna príspevková organizácia, a preto prichádzajú s touto novelou zákona o športe. Navrhujú v nej tiež spresniť vzorec pre výpočet podielu uznaného športu. "Predloženým vzorcom sa zabezpečí korektný výpočet podielu národných športových zväzov z príspevku uznanému športu," uvádzajú predkladatelia.

Zákon zavádza aj nový typ zmluvy pre športových odborníkov. Ide o zmluvu o výkone činnosti športového odborníka až v rozsahu do 30 hodín týždenne. Presadil to Ľubomír Petrák (Smer-SD). Doterajšie formy dohôd podľa neho prinášajú v praxi športovým odborníkom problémy napríklad s limitmi počtu hodín či rozvrhnutím pracovného času.

Tibor Jančula (SNS) zas do zákona presadil, aby sa ako zdroje financovania športu nepoužívali peniaze určené Antidopingovej agentúre SR a priamo riadeným organizáciám v oblasti športu. Zvýšená časť prostriedkov zo štátneho rozpočtu na šport sa má použiť v súlade so zámermi a cieľmi ministerstva školstva, ktoré sú v Národnom programe rozvoja športu v SR.

Okrem toho dostal do zákona aj zmeny pri sponzorovaní v športe. "Cieľom návrhu je, aby zmluvou o sponzorstve v športe nevzniklo automaticky protiplnenie sponzorovaného a nevzniklo zdaniteľné plnenie sponzorovaného na základe ustanovení zákona o dani z pridanej hodnoty," uviedol.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.