Tempo rastu inflácie v eurozóne sa v novembri zrýchlilo

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Luxemburg 30. novembra (TASR) - Tempo rastu inflácie v eurozóne sa v novembri pravdepodobne zrýchlilo, ale menej, ako odhadovali analytici.

Podľa prvého odhadu európskeho štatistického úradu Eurostat sa index spotrebiteľských cien v regióne, ktorý zaviedol euro, v novembri zvýšil medziročne o 1,5 % po 1,4% náraste v októbri. Analytici však očakávali lepší výsledok, a to novembrovú infláciu na úrovni 1,6 %.

Pri pohľade na hlavné zložky inflácie v eurozóne, predbežný odhad naznačil, že ceny energií v novembri medziročne stúpli najstrmšie od roku 2009, o 4,7 % po 3-% zvýšení v októbri. Nasledujú ceny potravín, alkoholu a tabaku, ktoré podľa predbežných údajov vzrástli o 2,2 %, čo je spomalenie po októbrovom zvýšení o 2,3 %. V prípade služieb zostalo novembrové tempo ich rastu na októbrovej úrovni 1,2 %. Aj tzv. neenergetické priemyselné tovary zdraželi o 0,4 %, rovnako ako v októbri.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.