Pri útoku islamistov v Pešávare zomrelo najmenej deväť ľudí

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Islamabad 1. decembra (TASR) - Najmenej deväť obetí a 35 zranených si v piatok vyžiadal útok štyroch ozbrojencov v areáli poľnohospodárskeho inštitútu na severozápade Pakistanu v meste Pešávar. K útoku sa prihlásila skupina Tahríke-Tálibán Pákistán, nazývaná aj Pakistanský Taliban, uviedli pakistanské policajné a lekárske zdroje.

Podľa agentúry AP k dejisku drámy boli rýchlo stiahnuté policajné posily, ktoré obkľúčili areál a pri jeho následnom "vyčisťovaní" zlikvidovali piatich útočníkov. Polícia po prehľadávaní areálu našla samovražednú vestu s výbušninami, niekoľko ručných granátov a útočných pušiek.

Páchatelia útoku sa k areálu poľnohospodárskeho inštitútu doviezli rikšou, pričom boli oblečení v burkách.

AP ďalej uviedla, že útočníci streľbu spustili hneď pri vstupe do areálu, pričom zranili dvoch strážnikov a dvoch študentov.

V streľbe pokračovali, aj keď sa snažili postupovať ďalej do komplexu, v ktorom sú kancelárie, vzdelávacie centrum a ubytovňa, kde v čase útoku bolo relatívne málo študentov. Útok sa totiž odohral v deň, keď moslimovia slávia výročie narodenia proroka Mohameda.

Najvyšší predstaviteľ vlády provincie Chajbar Paštunchvá Parvíz Chattak podľa AP vyjadril smútok nad deviatimi obeťami útoku a vyhlásil, že jeho páchatelia "nemajú poňatia o náboženstve, keď zaútočili v deň, ktorý je pre národ taký posvätný a ktorý sa dnes (v Pakistane) slávi".

K útoku v areáli poľnohospodárskeho inštitútu došlo len týždeň po tom, ako v samovražednom atentáte v Pešávare prišiel o život vysoko postavený policajný dôstojník a jeho ochrankár.

Pešávar, ležiaci v blízkosti hraníc s Afganistanom, zažil viacero z najkrvavejších útokov, ktoré v oblasti spáchalo fundamentalistické hnutie Taliban. V roku 2014 tam talibovia zaútočili na armádou spravovanú školu, pričom zahynulo 141 ľudí.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.