Úvodný deň festivalu 4 živly patrí súťaži experimentálnych diel

Ilustračné foto Foto: TASR

Banská Štiavnica 23. februára (TASR) - Téma Začiatok otvára v piatok v Banskej Štiavnici 7. ročník Zimného filmového festivalu 4 živly, ktorý každoročne na sklonku zimy prináša do mesta filmové diela i sprievodné akcie venované jednej téme.

Ako informoval PR manažér podujatia Peter Gašparík, úvodný deň festivalu bude patriť odovzdávaniu cien súťaže experimentálnych diel Iné vízie SK. Festival 4 živly premietne výber ôsmich videí pohybujúcich sa na hranici výtvarného a filmového umenia, ktoré spomedzi prihlásených vybrala kurátorka, filmová teoretička Eva Filová.

O víťazovi rozhodne trojčlenná porota, ktorú bude tvoriť autorka projektu Banská St a nica Zuzana Bodnárová, režisérka a producentka animovaných filmov Ivana Laučíková a dramaturg festivalu Přehlídka animovaného filmu (PAF) Olomouc Jiří Neděla. PAF Olomouc je spolu s internetovým portálom Kinečko spoluorganizátorom národného kola súťaže, ktorá má v Českej republike za sebou už niekoľko úspešných ročníkov.

Sobotný program bude podľa Gašparíka spomedzi troch festivalových dní najviac nabitý kvalitnými filmami - súčasnými i archívnymi, celovečernými i krátkometrážnymi. Pomyselným vrcholom bude večerná predpremiéra nemecko-slovenskej snímky Sloboda (r. Jan Speckenbach, 2017). O úskaliach a radostiach nakrúcania festivalovo úspešného filmu prídu do Štiavnice porozprávať slovenský koproducent Peter Badač a herecká predstaviteľka jednej z úloh Andrea Sabová.

V nedeľu predpoludním privítajú 4 živly tvorkyne dokumentárneho cyklu Prvá. V rámci neformálnej diskusie Raňajky s... Prvou sa budú môcť návštevníci dozvedieť, čo stálo za vznikom série a prečo sa o prvých Slovenkách, úspešných vo svojich odboroch, neučíme v školách. Otázky moderátora i publika zodpovedia producentka Barabara Janišová Feglová a režisérka Lenka Moravčíková–Chovanec, ktorá režírovala dva z dokumentárnych portrétov cyklu.

"Okrem filmového programu pripravil Zimný filmový festival 4 živly aj viacero sprievodných akcií, počínajúc výstavou v najmenšej štiavnickej galérii (Ukradená galerie), pokračujúc Veľkým filmovým kvízom a končiac večernými párty," dodal Gašparík.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.