Na dome, kde býval Boris Nemcov, znova odhalia pamätnú tabuľu

Na archívnej snímke žena pokladá kvety na mieste, kde zavraždili charizmatického ruského opozičného lídra Borisa Nemcova na Červenom námestí v Moskve 7. apríla 2015. Foto: TASR/AP

Moskva 23. februára (TASR) - Na bytovom dome v centre Moskvy, v ktorom býval ruský politik Boris Nemcov, odhalia pamätnú tabuľu. Potvrdil to moskovský primátor Sergej Sobianin, informovala v piatok rozhlasová stanica Echo Moskvy.

Pamätnú tabuľu na tomto dome odhalili pritom už vlani v septembri, ale po niekoľkých dňoch ju strhli aktivisti jednej z prokremeľských organizácií.

Moskovské úrady vtedy uviedli, že dome bola umiestnená nelegálne, pretože podľa zákona je takéto tabule možné inštalovať na budovy až desať rokov po smrti danej osoby. Zákon však umožňuje, aby vo výnimočných prípadoch bola desaťročná lehota skrátená na dva roky, ak s tým bude súhlasiť osobitná komisia.

Ako informovala spravodajská stanica Slobodná Európa (RFE/RL), Sobianin vo svojom tweete zo štvrtka spresnil, že rozhodnutie umiestniť tabuľu na bytový dom, kde Nemcov žil, bolo prijaté na základe žiadosti kandidátky prezidentských volieb Xenije Sobčakovej. Dodal, že náklady na pamätnú tabuľu budú hradené z verejných zdrojov a na dom ju nainštalujú, ak s tým budú súhlasiť jeho obyvatelia.

Moskovská radnica opakovane bráni Nemcovovým priaznivcom, aby na Veľkom moskovskom moste pri hradbách Kremľa, kde bol tento politik 27. februára 2015 zavraždený, umiestnili pamätnú tabuľu. Sympatizanti na moste vytvárajú provizórny pomník a nosia k nemu kvety a sviečky. Dohliadajú naň dobrovoľníci, pretože fotografie, kvety a sviečky sa opakovane snažia odstrániť buď zamestnanci technických služieb mesta, alebo neznáme osoby.

Jeden z aktivistov ruskej opozície vlani v auguste zomrel na následky zranení, ktoré utrpel v potýčke s neznámymi osobami pri strážení Nemcovovho "pomníka".

Nemcovova vražda sa odohrala v noci na sobotu, pričom v nedeľu sa mala v Moskve konať úradmi povolená demonštrácia proti vláde a vojne na Ukrajine.

Vlani v júli súd v Moskve uznal za vinných z Nemcovovej vraždy piatich mužov z Čečenskej republiky. Politikovi príbuzní a priaznivci sú však presvedčení o tom, že pokyn na vraždu prišiel z "najvyšších miest". Tvrdia, že spravodlivosti nebude učinené zadosť, kým objednávateľ vraždy nebude identifikovaný a vydaný justícii.

V druhej polovici 90. rokov, za vlády vtedajšieho ruského prezidenta Borisa Jeľcina, Nemcov zastával post vicepremiéra. Istý čas sa o ňom dokonca hovorilo ako o možnom Jeľcinovom "korunnom princovi". Neskôr sa stal ostrým kritikom režimu Jeľcinovho nástupcu Vladimira Putina.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.