Realitky z NARKS môžu sledovať zmeny v katastri automatizovane

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Bratislava 1. marca (TASR) - Realitné kancelárie z Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska (NARKS) môžu využívať automatizované sledovanie zmien údajov na listoch vlastníctva k nehnuteľnostiam v ich ponuke. TASR o tom informovala asociácia.

Pri predaji sa používalo najmä manuálne kontrolovanie listov vlastníctva cez katastrálny portál, na ktorý sa realitní makléri priebežne pripájali. "Je to dobrá správa pre majiteľov nehnuteľností, ale aj kupujúcich, aby mali potrebné dôležité informácie o právnom stave nehnuteľnosti, o ktorú sa zaujímajú, aktuálne a včas," uviedol prezident NARKS Ján Palenčár.

Doplnil, že realitný maklér kontroluje údaje o majiteľovi, oprávnenom s nehnuteľnosťou nakladať, v časti B listu vlastníctva. Ďalšou sledovanou časťou je časť C, do ktorej sa zapisujú ťarchy a vecné bremená ako záložné práva, predkupné právo, doživotné užívanie a iné podobné práva. Rovnako dôležité je aj sledovanie časti D Poznámky, kde môžu byť zapísané dôležité informácie, napr. o prebiehajúcom súdnom spore, exekúcii a podobne.

Podľa NARKS by v budúcnosti malo byť sledovanie zmien na liste vlastníctva prístupné všetkým majiteľom nehnuteľností v rámci pripravovanej elektronizácie katastrálnych služieb na Úrade geodézie, kartografie a katastra.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.