Väzni cez sviatky absolvovali besedy, prednášky a duchovné aktivity

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Bratislava 2. apríla (TASR) - Vedomostné kvízy, prednášky, besedy, premietania filmov zameraných predovšetkým na veľkonočnú tematiku či rozličné športové aktivity mohli slovenskí väzni absolvovať tradične aj počas tohtoročných veľkonočných sviatkov. TASR o tom informoval riaditeľ Kancelárie generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Adrián Baláž.

"Jedným z účelov výkonu trestu odňatia slobody okrem ochrany spoločnosti pred páchateľmi trestnej činnosti je aj vytváranie podmienok umožňujúcich podporovať a rozvíjať pozitívne osobnostné rezervy pre resocializáciu odsúdených, aby po prepustení z výkonu trestu viedli riadny život. Na dosiahnutie tohto cieľa sa v rámci podpory a rozvíjania zmyslu pre zodpovednosť, dodržiavania zákonov a spoločenských noriem, pozitívnych osobnostných vlastností, úcty k iným a sebaúcty využívajú metódy, formy a prostriedky zaobchádzania," zdôraznil Baláž.

"Medzi ne neodmysliteľne patrí kultúrno-osvetová činnosť ako súhrn záujmových aktivít a aktivít vo voľnom čase, ktoré odsúdenému sprostredkúvajú sústavu akceptovateľných vzorcov konania a správania, medziľudských vzťahov, úcty k životu a spoločnosti a zároveň vytvorí zmysluplné trávenie času osobného voľna," povedal Baláž. Ako dodal ďalej, nielen počas bežného roka, ale aj počas veľkonočných sviatkov sú väzenské zariadenia miestom, kde si majú možnosť obvinení a odsúdení pripomenúť ich ako najvýznamnejšie sviatky kresťanského cirkevného roka.

"Z uvedeného dôvodu sú počas tohto obdobia v rámci kultúrno-osvetovej, záujmovej a športovej činnosti pripravené viaceré aktivity vo forme vedomostných kvízov, prednášok, besied a premietania filmov zameraných predovšetkým na veľkonočnú tematiku, ako aj športové súťaže. Osobitná pozornosť je venovaná duchovným aktivitám cestou väzenských kaplánov a pastorov, ale aj externých zástupcov cirkví a náboženských spoločností realizovaných v ústavoch. V závislosti od profilácie ústavu sa niektorí odsúdení môžu zároveň zúčastniť duchovných aktivít aj za bránami väzníc," uviedol Baláž.

Aj počas sviatkov sa jedálny lístok prispôsobuje tradičným veľkonočným zvykom a tradíciám. Vo všetkých ústavoch boli zostavené jedálne lístky v súlade so zvykmi jednotlivých regiónov a podľa určených finančných limitov. Pripravované boli tradičné jedlá typické pre tieto sviatočné chvíle, preto väznené osoby našli v podávanom menu jedlá zo zemiakov, špenátu, varených vajec a údenín.

Aktuálne sa v 17 slovenských väzeniach nachádza viac ako 10.000 odsúdených a obvinených.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.