Na juhovýchode Austrálie objavili úmyselne zabitých chránených orlov

Orol klinochvostý, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Canberra 12. júna (TASR) - Najmenej 136 mŕtvych orlov klinochvostých a štyri ďalšie mŕtve vtáky patriace takisto k chráneným druhom objavili austrálske úrady po intenzívnom pátraní na vidieckych pozemkoch v oblasti Východný Gippsland na juhovýchode Austrálie. S odvolaním sa na tamojšie médiá o tom v utorok informovala agentúra DPA.

"Orly boli na pozemku poskrývané v buši a krovinách a domnievame sa, že ich počet môže byť ešte vyšší, než ten, ktorý sme zabavili," uviedlo v utorok na Facebooku ministerstvo životného prostredia austrálskeho štátu Viktória. Dodalo, že doposiaľ neboli vznesené nijaké obvinenia, vo veci však prebieha vyšetrovanie.

Orly klinochvosté (Aquila audax) patria v Austrálii k chráneným druhom. V tejto krajine sú zároveň najväčšími dravcami. Zvyknú však útočiť na novonarodené jahňatá a sú preto mnohým farmárom tŕňom v oku.

Iain Bruce zo zmieneného ministerstva povedal austrálskej televízii ABC, že orly boli zabité úmyselne. Dodal, že išlo o doposiaľ najvyšší počet usmrtených orlov klinochvostých a je možné, že aj vôbec najhoršie masové zabíjanie orlov, k akému kedy došlo v štáte Viktória. Nález mŕtvych dravcov podľa neho podnietil "celoštátne vyšetrovanie".

Za úmyselné zabitie orlov klinochvostých hrozí v Austrálii pokuta až do výšky 8000 austrálskych dolárov (5169 eur), šesťmesačné väzenie i dodatočná pokuta 800 austrálskych dolárov za každého usmrteného orla.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.