Na Univerzite Komenského vznikne laboratórium s európskym výskumom

UK v Bratislave, archívna snímka. Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 12. júna (TASR) - Na Univerzite Komenského (UK) v Bratislave bude zriadené laboratórium pre pokročilé materiály za 2,5 milióna eur. Ako TASR informovala Lenka Miller z oddelenia vzťahov s verejnosťou UK, výskum sa v laboratóriu zameria na konverziu a uskladňovanie energie.

Ide o projekt programu Horizon 2020 v rámci schémy ERAChairs, ktorá podporuje rozširovanie výskumnej excelencie v 15 krajinách Európskej únie (EÚ). Tie sa svojim výskumným výkonom zaraďujú k "nízko inovatívnej" časti EÚ. UK v konkurencii obstála, keďže z 96 návrhov Európska komisia podporí 14.

Laboratórium bude na Prírodovedeckej fakulte UK (PriF UK) a vo Vedeckom parku univerzity. Podľa Miller má ambíciu stať sa výskumno-vývojovým centrom pre špičkový výskum v oblasti nových materiálov. Vedúceho laboratória vyberú v otvorenej medzinárodnej súťaži. "Očakávame, že to bude osobnosť, ktorá sa dokáže presadiť v silnej konkurencii pri získavaní grantov podporujúcich excelentný výskum v rámci Európskeho výskumného priestoru," uviedol vedúci projektu Jozef Noga z UK v Bratislave.

Cieľom projektu je nastavenie trvalo udržateľných podmienok pre výskum v súlade so štandardmi Európskeho výskumného priestoru. Laboratórium pozitívne ovplyvní motiváciu mladých domácich vedcov robiť výskum na Slovensku a má sa stať aj atraktívnym pracoviskom pre talenty zo zahraničia.

"Pre udelenie grantu bolo rozhodujúce, že navrhované interdisciplinárne pracovisko bude pôsobiť v tvorivom vedeckom prostredí s motivujúcim modelom financovania založenom na báze vedeckého a pedagogického výkonu pracovísk na PriF UK," vysvetlila Miller. Vychádza z aktivít katedier anorganickej chémie, organickej chémie, fyzikálnej a teoretickej chémie prírodovedeckej fakulty v oblasti materiálového výskumu, kde pôsobia dva tímy identifikované Akreditačnou komisiou. Návrh projektu vznikol ako kolektívne dielo pod vedením Jozefa Nogu s významným prispením Ivana Černušáka a technickou pomocou Lukáša F. Pašteku, ako i vedúcej oddelenia projektov Rektorátu UK Zuzany Lisoňovej.

"Vďaka tomuto jedinečnému projektu budeme môcť na naše pracoviská pritiahnuť ďalších elitných svetových vedcov. UK sa jednoznačne profiluje ako výskumná univerzita s dôrazom na excelentnosť vedy nielen v stredoeurópskom, ale aj európskom a svetovom priestore, o čom svedčia výkony našich špičkových vedcov a tímov, ako aj ich úspešná spolupráca na medzinárodnej úrovni. Patrí k nim aj tím profesora Nogu," zdôraznil rektor UK Karol Mičieta.

Ide o štvrtý projekt programu Horizon 2020, ktorý koordinuje Univerzita Komenského v Bratislave. Fakulta matematiky fyziky a informatiky UK vedie twinningový projekt ELEvaTE a sieť FORMILK pre výmenné pobyty Marie Sklodowska-Curie RISE. Na PriF UK tiež na základe individuálnemu grantu Marie Sklodowska-Curie pôsobí Peter Hrobárik u Jozefa Nogu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.