Obhliadky mŕtvych budú zabezpečovať organizátori, ÚDZS už vybral firmy

Ilustračné foto Foto: TASR

Bratislava 15. júna (TASR) - Obhliadky zosnulých by mali od júla na Slovensku zabezpečovať profesionálni organizátori. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) vybral v tendri firmy, ktoré majú službu zabezpečiť v jednotlivých krajoch. V druhom kole sa pre každý samosprávny kraj prihlásil jeden uchádzač, priblížila pre TASR hovorkyňa úradu Andrea Pivarčiová.

"V súčasnosti plynie zákonná lehota na uzatvorenie zmlúv s úspešnými uchádzačmi verejného obstarávania," povedala. Verejné obstarávanie úrad vyhlásil v máji, ponuku predložilo osem uchádzačov, pre každý kraj bola jedna. "Komisia vyhodnotila ponuky úspešných uchádzačov, pretože splnili podmienky účasti a požiadavky obstarávateľa," doplnila Pivarčiová.

Prvý tender, ktorý ÚDZS vyhlásil vo februári, zrušili. "Úradu boli doručené tri ponuky, a to pre Bratislavský, Nitriansky a Košický samosprávny kraj. Dvaja uchádzači predložili ponuky, ktoré výrazne prevyšovali predpokladané hodnoty zákazky. Pre ostatných päť samosprávnych krajov neboli úradu doručené žiadne ponuky. Z uvedených dôvodov úrad dané verejné obstarávanie zrušil," vysvetlila Pivarčiová.

"Pri tejto službe v teréne stále pretrváva absolútny chaos, dezintegrácia a opakované porušovanie zákona. Povinnosťou štátu bolo profesionálne ju zabezpečiť už pred 14 rokmi. Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska (SVLS) bude veľmi pozorne sledovať, či sa tak konečne stane teraz," reagovala na výsledky tendra prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska Monika Palušková. Palušková je bývalou hlavnou odborníčkou ministerstva zdravotníctva pre všeobecné lekárstvo, začiatkom marca odstúpila z funkcie pre nespokojnosť s riešením situácie s obhliadkami mŕtvych tiel.

Poukázala, že medzi víťazmi zákazky za vyše dva milióny eur sa okrem subjektov, ktoré činnosť vykonávajú roky, objavili aj neznáme. Ide napríklad o bratislavskú firmu SKL 48, prehliadky chce vykonávať v polovici samosprávnych krajov (Trenčiansky, Prešovský, Nitriansky, Žilinský). Ostatné firmy chcú robiť organizátorov prehliadok v jednom kraji.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.