Čínske oceliarne v júni vyprodukovali rekordné množstvo ocele

Foto: TASR/AP

Peking 16. júla (TASR) - Čínske oceliarne v júni vyprodukovali rekordné množstvo ocele. Snažili sa vyťažiť maximálne zisky z vysokých marží v čase, keď sa obchodný spor medzi Pekingom a Washingtonom prehĺbi.

Čínske oceliarne, ktoré sa podieľajú zhruba 50 % na globálnej produkcii, vyrobili podľa údajov Národného štatistického úradu minulý mesiac 80,2 milióna ton surovej ocele. To je len o málo menej ako 81,8 milióna ton, čo je vlaňajšia celoročná produkcia ocele v USA.

Júnový objem výroby ocele v Číne bol pritom nižší ako májových rekordných 81,13 milióna ton. Ale jún bol o deň kratší, takže po očistení od kalendárnych vplyvov dosiahla denná produkcia čínskej ocele aj v júni 2,67 milióna ton, už tretí mesiac po sebe.

Tieto údaje môžu ešte zhoršiť spor medzi Čínou a USA. Spojené štáty, ale aj Európa, obvinili Čínu z vývozu svojho prebytku ocele za dumpingové ceny, čím podľa nich poškodzuje zahraničné oceliarne.

Export čínskej ocele vzrástol minulý mesiac na 6,94 milióna ton, a bol najvyšší od júla 2017, aj keď Washington zaviedol dovozné clá na oceľ na ochranu priemyslu v USA.

Produkcia v ázijskej krajine sa zvýšila napriek tomu, že Čína zavrela niektoré oceliarne, aby zredukovala nadmerné znečistenia ovzdušia a zintenzívnila environmentálne inšpekcie. To naznačuje, že novšie oceliarne zvýšili produkciu s cieľom získať hotovosť v čase tučných marží.

V prvej polovici roka vzrástla produkcia ocele v Číne o 6 % na 451,2 milióna ton.

Ceny ocele stúpli v priebehu uplynulého roka vďaka silnému dopytu a obavám zo sprísnenia dodávok kovu používaného v stavebníctve aj v automobilovom priemysle, keďže Peking sa snaží uzavrieť neefektívne oceliarne a zredukovať emisie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.