OSN: Počet civilných úmrtí v Afganistane je rekordne vysoký

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Kábul 16. júla (TASR) - Počet obetí v radoch civilistov dosahuje v Afganistane rekordne vysokú úroveň od roku 2009, keď ho afganská misia Organizácie Spojených národov začala zaznamenávať. Podľa agentúry DPA to vyplýva zo správy OSN, ktorú zverejnili v nedeľu.

V období medzi 1. januárom a 30. júnom tohto roka bolo v krajine zabitých 1692 civilistov, sumarizuje Asistenčná misia OSN v Afganistane (UNAMA). Ide o jednopercentné zvýšenie v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška a najvyšší zaznamenaný počet za uplynulých deväť rokov.

V spomínanom období roka 2018 tiež utrpelo zranenia 3430 civilistov, čo je päťpercentný nárast v porovnaní s rovnakým obdobím roka 2017.

Najčastejšími príčinami úmrtia civilistov v Afganistane boli bombové útoky, ktoré si vyžiadali 427 životov a 986 zranených. V porovnaní s minulým rokom ide o 22-percentný nárast. Teroristická organizácia Islamský štát (IS) stála za 52 percentami smrtiacich samovražedných a ďalších bombových útokov, uvádza sa v správe UNAMA.

Ozbrojený konflikt v Afganistane si vyžiadal 157 obetí a 387 zranených v prípade žien a až 363 úmrtí a 992 zranení v prípade detí, pričom podľa OSN ide o "toxický" následok vojny.

Nálety vykonané afganskými a americkými jednotkami si vyžiadali 149 a 204 zranených - o 52 percent viac než vlani.

V roku 2017 zahynulo v Afganistane dovedna 3438 civilistov a zranenia ich utrpelo ďalších 7015. Vlaňajšok bol už štvrtým rokom po sebe, keď tam o život prišlo viac než 10.000 civilistov.

Štatistika OSN sa považuje za konzervatívny odhad, pretože na oficiálnu registráciu jednotlivých prípadov vyžaduje najmenej tri nezávislé zdroje, píše DPA.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.