Nováky podali odvolanie voči rozhodnutiu rezortu práce

Ilustračné foto. Foto: TASR - Henrich Mišovič

Nováky 27. júla (TASR) - Mesto Nováky podalo ešte v máji odvolanie voči rozhodnutiu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, ktorému mu zamietlo žiadosť o nenávratný finančný príspevok (NFP) na projekt rozšírenia kapacít materskej školy (MŠ). Reagovalo tak na okolnosti ohľadom platnosti vtedajšieho Programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja (PHSR). Informovala o tom samospráva na oficiálnej stránke mesta.

"Prokurátor žiadnym spôsobom nespochybňoval PHSR Nováky (2008 - 2013) z hľadiska jeho obsahu, iba poukázal, že bolo prijaté v inej formálnej štruktúre, aká je požadovaná. V čase podania žiadosti o NFP malo mesto Nováky platný PHSR a v tom čase neexistovali voči nemu žiadne výhrady," zdôvodnila podanie odvolania voči protestu radnica.

O financie z Integrovaného regionálneho operačného programu na projekt rozšírenia kapacít MŠ požiadalo mesto ešte v júli minulého roka. "Dňa 29. mája 2017 doručila okresná prokuratúra na Mestský úrad Nováky podnet na preskúmanie porušenia zákona o podpore regionálneho rozvoja na základe podnetu jedného z obyvateľov, ktorý tvrdí, že mesto v čase podania žiadosti nemalo platný PHSR. Po prešetrení podnetu občana mesta Nováky prokuratúra dospela k záveru, že nie je potrebné vydať žiadne opatrenie, a tento fakt oznámila mestu Nováky listom 5. septembra 2017," doplnila samospráva. Samotná prokuratúra tak minulý rok vraj nemala výhrady voči rozsahu PHSR Nováky, jeho obsahu, štruktúre a ani spôsobu schválenia, teda predĺženia jeho platnosti.

Občan Novák však podľa mesta opätovne podal podnet na prešetrenie, čoho výsledkom bol i protest prokurátora z januára tohto roka, v ktorom prokuratúra uviedla, že mesto Nováky nemá schválený Program rozvoja mesta Nováky, pričom starý Program hospodárskeho rozvoja mesta Nováky (2008 - 2013) nie je z hľadiska obsahovej štruktúry v súlade s ustanovením paragrafu zákona o podpore regionálneho rozvoja. Protest podala prokuratúra voči uzneseniu mestského zastupiteľstva z júla 2015, ktorým vzalo na vedomie informáciu o stave aktualizácie PHSR pre roky 2015 - 2020 a schválilo predĺženie platnosti PHSR na roky 2008 - 2013 až do času schválenia aktualizovaného dokumentu, ozrejmil pred časom zastupujúci hovorca Krajskej prokuratúry Trenčín Vlastimil Krokvička.

"Trváme na tom, že po celý čas mesto malo a má platný rozvojový dokument, a tým si v každom momente rozhodovania o podanej žiadosti o NFP splnilo podmienku schváleného programu rozvoja. Napriek tomu sme však vyhoveli protestu prokurátora a mesto v zmysle zákonnej lehoty o prokuratúre schválilo nový PHSR Nováky (2018 - 2024) 4. apríla 2018. Prioritou je zachrániť projekt rozšírenia kapacít materskej školy a neprísť o plánované investície pre fabulované podnety občana," uviedol na internetovej stránke mesta primátor Daniel Daniš.

MPRV SR ako riadiaci orgán pre Integrovaný regionálny operačný program žiadosť o NFP mestu neschválilo, a to začiatkom mája tohto roka. "Mesto nesplnilo podmienky poskytnutia príspevku, podmienku, že žiadateľ má schválený program rozvoja a príslušnú územnoplánovaciu dokumentáciu v súlade s ustanovením zákona o podpore regionálneho rozvoja," ozrejmil Michal Feik z rezortu pôdohospodárstva.

Podozrenia z trestných činov poškodzovania finančných záujmov Európskej únie a subvenčného podvodu v súvislosti s podaním žiadosti o NFP na projekt rozšírenia kapacít MŠ preverujú policajti Národnej protikorupčnej jednotky Národnej kriminálnej agentúry (NAKA), pred časom to potvrdil Martin Wäldl z oddelenia komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru s tým, že vzhľadom na prebiehajúce preverovanie nie je možné poskytnúť k veci bližšie informácie.

Podľa samosprávy Novák má NAKA podozrenia z trestných činov preverovať na základe podnetu jedného z obyvateľov mesta.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.