NBS: V prvom polroku klesol počet falzifikátov bankoviek aj mincí

Ilustračná snímka. Foto: TASR Michal Svítok

Bratislava 27. júla (TASR) - V prvom polroku tohto roka klesol počet falzifikátov bankoviek aj mincí. Celkovo bolo zadržaných 774 falošných bankoviek, čo medziročne predstavuje pokles približne o polovicu. Viac ako 90 % falzifikátov bolo zadržaných v obehu. Vyplýva to z najnovších údajov Národnej banky Slovenska (NBS).

V prípade bankoviek tvorili v 1. polroku najväčší podiel falzifikáty nominálnej hodnoty 50 eur a 100 eur. "Napriek tomu, že kvalita zadržaných falzifikátov je prevažne dobrá, je ich možné odhaliť aj bez použitia technických pomôcok, ak sa prijímaniu peňazí venuje dostatočná pozornosť," upozornila hovorkyňa NBS Martina Vráblik Solčányiová.

Falzifikáty sú ľahko rozpoznateľné od pravých bankoviek použitím jednoduchého testu, ktorý spočíva v skúške hmatom, pohľadom a naklonením. "Kombináciou týchto krokov je možné spoľahlivo odhaliť falošnú bankovku," tvrdí Vráblik Solčányiová.

V 1. polroku bolo na území Slovenska zadržaných 570 kusov falzifikátov eurových mincí. "Počet zadržaných falzifikátov euromincí sa dlhodobo znižuje," podotkla Vráblik Solčányiová. Najväčší podiel tvorili falzifikáty mincí v nominálnej hodnote dve eurá a všetky falzifikáty mincí boli zadržané v obehu. "Z hľadiska kvality vyhotovenia falzifikátov euromincí ide v prevažnej miere o falzifikáty s dobrou a veľmi dobrou technickou úrovňou vyhotovenia. Preto je pre verejnosť pomerne náročné odhaliť falzifikát, najmä ak sa prijímaným minciam nevenuje dostatočná pozornosť," uviedla hovorkyňa NBS.

Najdostupnejšou pomôckou pre rozpoznanie podozrivých mincí je jednoduchý magnet. Euromince v hodnote jedného a dvoch eur majú magnetický stred a ich skúšku je možné uskutočniť priložením magnetu k stredu podozrivej mince a následne porovnať úroveň jej magnetizmu s pravou mincou. "Dôležité je sledovať tiež celkový vzhľad a farbu podozrivej euromince. Pri eurominciach v nominálnej hodnote dve eurá je v prípade podozrenia vhodné venovať pozornosť aj nápisu na hrane," upozornila Vráblik Solčányiová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.