Tržby VW v 2. kvartáli vzrástli napriek poplatkom za emisný škandál

Nemecký automobilový koncern Volkswagen (VW) v stredu oznámil, že jeho tržby aj zisk po zdanení v 2. štvrťroku vzrástli napriek tomu, že na príjmy mali negatívny vplyv poplatky súvisiace s emisným škandálom. Foto: TASR/AP

Wolfsburg 1. augusta (TASR) - Nemecký automobilový koncern Volkswagen (VW) v stredu oznámil, že jeho tržby aj zisk po zdanení v 2. štvrťroku vzrástli napriek tomu, že na príjmy mali negatívny vplyv poplatky súvisiace s emisným škandálom.

Konkrétne, zisk koncernu po zdanení sa za tri mesiace do konca júna 2018 zvýšil na 3,31 miliardy eur z 3,10 miliardy eur pred rokom, napriek poplatku vo výške 1,6 miliardy eur spojeným s emisným škandálom jeho dieselových modelov.

Tržby VW vzrástli o 3,4 % na 61,14 miliardy eur. Prevádzkový zisk však klesol o 13 % na 3,95 miliardy eur.

Analytici, ktorých oslovila agentúra FactSet, očakávali tržby vo výške 62,68 miliardy eur.

Koncern zaznamenal rekordný objem predaja za prvých šesť mesiacov roka, a to 5,5 milióna vozidiel, čo predstavuje nárast o 7,1 %.

Generálny riaditeľ Herbert Diess ale upozornil, že automobilka "nemôže odpočívať na svojich vavrínoch" kvôli novým a prísnejším emisným normám. Varoval tiež, že "rastúci protekcionizmus predstavuje pre odvetvie veľké výzvy". Americký prezident Donald Trump totiž zaviedol clá na oceľ, hliník z Európy.

Volkswagen potvrdil svoju prognózu pre rok 2018 a očakáva nárast tržieb o 5 % a mierne zvýšenie objemu predaja.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.