Generálna prokuratúra SR eviduje podnet v prípade Slovenských brancov

Budova Generálnej prokuratúry, archívna snímka. Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 2. augusta (TASR) - Generálna prokuratúra (GP) SR už eviduje podnet v prípade Slovenských brancov. "Podnet ministra obrany SR Petra Gajdoša (SNS) bol doručený na GP SR 25. júla, týkal sa konania občianskeho združenia Naša vlasť je budúcnosť a neziskovej organizácie Slovenskí branci. Podanie bolo dnes, teda 2. augusta, odstúpené na ďalšie konanie v zmysle Trestného poriadku Krajskej prokuratúre Bratislava. V predmetnej trestnej veci bude vykonávať dohľadovú právomoc prokurátor trestného odboru Generálnej prokuratúry SR," uviedla vo štvrtok pre TASR hovorkyňa GP SR Andrea Predajňová.

Polícia SR robí všetko preto, aby eliminovala akúkoľvek hrozbu zo strany Slovenských brancov či ruskej skupiny motorkárov Noční vlci. Prezidenta SR Andreja Kisku o tom v utorok (31.7.) uistil policajný šéf Milan Lučanský.

"My sme ale represívna zložka. Monitorujeme ich, aby sa zistilo, či páchajú trestnú činnosť alebo priestupky. S pánom prezidentom Kiskom sme sa zhodli, že v súvislosti s brancami by mal väčšiu úlohu zohrať štát. Je za hranou, aby sme nechali mladých ľudí zhromažďovať sa a skúšať si vojenské taktiky a techniky," povedal.

Pôsobením Slovenských brancov by sa teda mala zaoberať GP SR. Obrátil sa na ňu minister obrany Gajdoš s vyššie spomínaným podnetom, aby preskúmala činnosť brancov a povedala, či nie je ohrozením bezpečnosti SR a v rozpore s platnými zákonmi. Minister zdôraznil, že jedinou legálnou obrannou organizáciou Slovenska sú Ozbrojené sily SR. Gajdoš odmieta tolerovať, že niekto "s nejasným cieľom sa snaží militarizovať spoločnosť a hrať sa na vojakov". Od aktivity brancov sa dištancuje. Avizuje opatrenia na riešenie situácie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.