Na rozvoj Šanghaja pracujú aj odborníci zo Slovenska

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Bratislava 8. októbra (TASR) – Najľudnatejšie mesto Číny – Šanghaj by sa malo v najbližšom období ďalej rozvíjať. Nové centrum, ktoré bude na ostrove Chongming bude musieť rešpektovať princípy eko a smart cities. Na rozvoji Šanghaja pracujú aj odborníci na urbánnu ekológiu a priestorové plánovanie zo Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave spolu s odborníkmi zo šanghajskej East China Normal University (ECNU). TASR o tom informovala Andrea Settey Hajdúchová zo STU.

Šanghaj má v súčasnosti viac ako 25 miliónov obyvateľov. "Nové vedenie mesta chce obmedziť tlak na zástavbu v jeho zázemí a otvoriť nové rozvojové územie na ostrove Chongming, ktorý je súčasťou Šanghaja a tretím najväčším ostrovom Číny. Mala by tu v priebehu niekoľkých rokov vzniknúť nová autonómna časť Šanghaja, ktorá by predstavovala model ekospoločnosti 21. storočia postavená na báze environmentálnej, sociálnej aj ekonomickej udržateľnosti s využitím smart prístupu," povedal Maroš Finka zo STU.

Spoločný výskum univerzít sa zameriava na ekosystémové služby a smart udržateľný rozvoj miest. Tiež navrhujú a kvantifikujú ekologické riešenia pre mestá s využitím synergie moderných technológií a prírode blízkych riešení.

Model smart udržateľného rozvoja ekomesta na ostrove Chongming je postavený na integrácii viacerých princípov, predovšetkým novej urbánnej ekonomiky s jadrom cirkulárnej ekonomiky s nulovou produkciou odpadov a emisií, nulovými tokmi energie z vonkajšieho prostredia, ale aj rozvojom založeným na efektívnom a udržateľnom využití vnútorných zdrojov. "Tieto princípy je potrebné rešpektovať nielen na úrovni mesta a na úrovni jednotlivých systémov mestskej infraštruktúry od dopravy až po čistenie odpadových vôd, ale aj naprieč všetkými úrovňami od mestských štvrtí a výrobných areálov až po jednotlivé obytné domy či byty," priblížil Ľubomír Jamečný zo STU.

Spoločné vedecko-výskumné a plánovacie centrum Čínsko-európskej aliancie pre udržateľný rozvoj a inovácie pod vedením STU a ECNU otvoria 12. októbra v Šanghaji.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.