OĽaNO: Preddavky na daň by mali podnikatelia platiť až od 10.000 eur

Ilustračná snímka. Foto: TASR Štefan Puškáš

Bratislava 8. októbra (TASR) - Preddavky na daň z príjmu by mali malí podnikatelia platiť až od sumy 10.000 eur. Uviedol to v pondelok na brífingu poslanec Národnej rady (NR) SR za opozičné hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Eduard Heger, za účasti Petra Kremského. V súčasnosti preddavky podľa Hegera platia malé firmy už od sumy 2500 eur. Návrh novely zákona o dani z príjmov predložilo OĽaNO na októbrovú schôdzu NR SR.

"Tieto peniaze, ktoré by malé firmy nemuseli odviesť na preddavky, môžu použiť na investovanie do rozvoja či na nákup stroja, alebo na zamestnanie ďalšieho človeka. Dôležitý rozmer tohto opatrenia je, že to štát nebude nič stáť, pretože príjmy, ktoré vypadnú štátu, tie sú z hľadiska štátu zanedbateľné. Jedná sa o malé promile," priblížil Heger.

Cieľom tohto zákona je podľa opozičného poslanca pomoc podnikateľom, aby sa mohli rozvíjať. "My v OĽaNO vnímame, že štát má byť na jednej strane dobrý hospodár, ale na druhej strane je dôležité, aby ľuďom slúžil. A keď si štát vie tie isté prostriedky požičať za nulový úrok a podnikateľ by si ich musel požičať za 6 %, nie je dôvod, aby sa štát nepodelil o túto výhodu práve s podnikateľmi, ktorí 'držia' mikroregióny či už zamestnanosťou, alebo aj ekonomicky tým, že odvádzajú daň. Preto je pre nás dôležité, aby táto hranica bola zvýšená na 10.000 eur," doplnil Heger.

Podľa Kremského sa návrh OĽaNO týka mikropodnikov zamestnávajúcich do 10 pracovníkov, hlavne z oblasti obchodu, stavebníctva a služieb. "Napriek tomu, že to vyzerá zanedbateľne, je to 97 % podnikov na Slovensku," upozornil Kremský. Rozdiel v preddavku 10.000 eur či 2500 eur sa podľa jeho slov týka asi 30.000 firiem - právnických osôb a viac ako 100.000 živnostníkov.

"Štátu to nebude chýbať, naopak, podnikateľom takéto opatrenie pomôže. Štát si požičiava na finančných trhoch peniaze za takmer nulový úrok, malý podnikateľ si však požičiava za 7- až 8-percentný úrok," dodal Kremský. Návrh hnutia by podľa neho zároveň znížil administratívnu náročnosť v malom podnikaní.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.