Starostov a primátorov môže voliť viac ako 55.000 prvovoličov

Ilustračná snímka Foto: TASR/Tomáš Halász

Bratislava 27. októbra (TASR) - V novembrových komunálnych voľbách bude môcť voliť podľa aktuálnych odhadov Štatistického úradu (ŠÚ) SR viac ako 55.000 prvovoličov.

Voličov, ktorí už v iných voľbách hlasovali, ale v komunálnych môžu až tento rok, je podľa odhadov 227.000. TASR to potvrdila generálna riaditeľka sekcie sociálnych štatistík a demografie ŠÚ SR Ľudmila Ivančíková.

Komunálne voľby budú v sobotu 10. novembra. Právo voliť v nich bude mať viac ako 4,4 milióna ľudí. Celkový počet obyvateľov SR k 10. novembru je podľa odhadov 5.448.714.

"Ide o odhad celkových počtov obyvateľov SR, ktorí spĺňajú podmienku účasti vo voľbách do orgánov samosprávy obcí z hľadiska veku. Definitívne čísla o skutočnom počte oprávnených voličov budú zrejmé až zo zápisníc v priebehu spracovania výsledkov volieb," zdôraznila Ivančíková.

Štatistický úrad si voľby na nečisto vyskúša v troch skúškach, pri ktorých bude preverovať svoju pripravenosť na spracovanie výsledkov novembrového hlasovania. Už má za sebou druhú. „Tretia sa uskutoční krátko pred termínom volieb s nasadením personálu a techniky v podmienkach reálneho spracovania volebných výsledkov na všetkých úrovniach," uviedla hovorkyňa ŠÚ SR Jana Morháčová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.