Detský folklórny súbor Klnka oslavuje 40. výročie vzniku

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Dušan Hein

Bratislava 14. novembra (TASR) - Štyridsiate výročie svojho vzniku oslavuje detský folklórny súbor Klnka. Vznikol v roku 1978 na podnet bývalých členov umeleckého súboru Lúčnica. Pôsobí v mestskej časti Bratislava - Dúbravka pri Základnej umeleckej škole Eugena Suchoňa a materskou scénou sa mu stal miestny dom kultúry.

V súbore tancujú deti od štyroch do 18 rokov a v ostatnom období jeho počet osciluje na čísle približne 100 malých a mladých tanečníkov. "Hoci ťažisko repertoáru súboru zahŕňa tance v podstate zo všetkých regiónov Slovenska, neraz deti nacvičia aj tance pochádzajúce z kultúry iných národov - najmä krajín Balkánu, rómske tance či írske céilí tance," TASR informovala tanečná pedagogička a choreografka Ingrid Saňková, ktorá je od roku 1988 umeleckou vedúcou jubilujúceho súboru.

Ten počas svojej existencie reprezentoval Slovensko v takmer všetkých krajinách Európy, ale aj mnohých ďalších krajinách sveta (Kanada, Čína, Južná Kórea, Izrael, Južná Afrika, Mexiko, Egypt, Argentína, Borneo). V minulom roku sa súbor zúčastnil na súťažných festivaloch detských tanečných súborov v ruskom Petrohrade a estónskom Tallinne a na oboch získal najvyššie ocenenia.

Deti z Klnky participovali i na rôznych projektoch s hudobnými skupinami. "Naposledy so skupinou Kochanski, sólistami Opery SND, či s ich veľkým vzorom a 'hlavným kmeňom' veľkého folklórneho rodostromu - umeleckým súborom Lúčnica," doplnila umelecká vedúca súboru, ktorý každoročne poteší divákov 80 až 100 vystúpeniami na rôznych podujatiach.

"Šperk Dúbravky", ako ho nazývajú predstavitelia tejto mestskej časti hlavného mesta, uvedie v rámci osláv vzniku svoj veľký celovečerný program v DK Dúbravka 19. až 23. novembra vždy od 18.00 h. "Týždňový program plný tanečných kreácií malých i veľkých detí a mladých je doplnený o výstavu, ktorá dokumentuje úspechy DFS Klnka," dodala Saňková.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.